Mercedes-Benz GLA: Systemy bezpieczeństwa jazdy

Mercedes-Benz GLA –> Mercedes-Benz GLA - Instrukcja Obslugi –> Bezpieczeństwo –> Systemy bezpieczeństwa jazdy

Przegląd systemów bezpieczeństwa jazdy

W tym rozdziale znajdą Państwo informacje na temat następujących systemów bezpieczeństwa jazdy:
  • ABS (Antiblockiersystem = układ zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania)
  • BAS (Brems-Assistent-System = asystent układu hamulcowego)
  • Aktywny asystent układu hamulcowego
  • Adaptacyjne światła stop
  • ESP (Elektronisches Stabilitäts-Programm = elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy)
  • EBD (Electronic Brake-force Distribution)
  • ADAPTIVE BRAKE
  • Asystent układu kierowniczego STEER CONTROL

Ważne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Systemy bezpieczeństwa jazdy nie mogą zmniejszyć ryzyka wypadku wynikającego z niewłaściwego lub nieuważnego stylu jazdy oraz działają w granicach określonych przez prawa fizyki i nie eliminują tego ryzyka. Systemy bezpieczeństwa jazdy stanowią jedynie pomoc dla kierowcy.

Odpowiedzialność za zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów, prędkość, hamowanie w odpowiednim momencie oraz utrzymanie toru jazdy spoczywa wyłącznie na kierowcy. Styl jazdy należy zawsze dostosowywać do aktualnej sytuacji i warunków na drodze i zachowywać bezpieczną odległość od innych pojazdów. Stale śledzić sytuację na drodze.

Opisane systemy bezpieczeństwa jazdy mogą działać z maksymalną skutecznością jedynie wówczas, gdy zapewniony jest dobry kontakt opon z nawierzchnią. W szczególności należy przestrzegać wskazówek dotyczących opon, zalecanej minimalnej głębokości bieżnika itd..

W warunkach zimowych należy używać opon zimowych (opony M+S), w razie potrzeby z łańcuchami przeciwśnieżnymi. Jedynie w ten sposób osiągana jest maksymalna moc systemów bezpieczeństwa jazdy opisanych w niniejszym rozdziale.

Zwierzęta domowe w pojeździe

OSTRZEŻENIE Jeśli zostawią Państwo w pojeździe zwierzęta bez opieki lub niezabezpieczone, są one w stanie np. nacisnąć przycisk ...

ABS (system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania)

Informacje ogólne Układ ABS reguluje ciśnienie podawane na zaciski hamulcowe, w sposób wykluczający blokowanie się kół. Pozwala ...

Categorie