Ford Kuga: Jazda w terenie pagórkowatym lub po pochyłościach

Ford Kuga –> Ford Kuga - Instrukcja Obsługi –> Napęd na cztery koła –> Jazda w terenie pagórkowatym lub po pochyłościach

Mimo iż naturalne przeszkody mogą zmuszać Cię do jazdy po przekątnej w górę lub w dół pagórka lub stromej pochyłości, powinieneś zawsze starać się jechać prosto w górę lub w dół.

Wskazówka:  Unikaj skręcania na stromych pochyłościach lub pagórkach. Istnieje ryzyko utraty przyczepności, poślizgu bocznego i wywrócenia pojazdu. W przypadku jazdy po zboczu pagórka zawsze z góry ustalaj trasę, po której będziesz się poruszał. Nie przejeżdżaj wierzchołka wzniesienia bez uprzedniego sprawdzenia, jakie warunki panują po drugiej stronie. Nie cofaj pojazdu na wzniesieniu bez pomocy drugiej osoby, która obserwuje manewry.

Wjeżdżając na strome wzniesienie lub pagórek, ruszaj na niższym biegu zamiast redukować bieg z wyższego biegu po rozpoczęciu podjazdu. Zmniejsza to obciążenie silnika i ryzyko jego zgaśnięcia.

Jeśli silnik zgaśnie, nie próbuj zawracać pojazdu, ponieważ może to spowodować jego wywrócenie. Lepiej jest wycofać się na biegu wstecznym do bezpiecznego miejsca.

Dostarczaj tylko tyle mocy na koła, ile potrzeba, aby podjechać pod wzniesienie. Zbyt duża moc spowoduje poślizg kół, buksowanie lub utratę przyczepności, a w rezultacie utratę kontroli nad pojazdem.

Jazda w terenie pagórkowatym lub po pochyłościach


Zjeżdżaj z pochyłości na tym samym biegu, którego użyłbyś do podjazdu pod wzniesienie, aby unikać nadmiernego korzystania z hamulców i ich przegrzania. Nie zjeżdżaj z pochyłości na biegu jałowym. Wyłącz nadbieg lub przesuń dźwignię zmiany biegów w położenie niższego biegu. Podczas zjazdu ze stromej pochyłości unikaj nagłego, silnego hamowania, gdyż możesz utracić kontrolę nad pojazdem. Przednie koła muszą się obracać, aby można było kierować pojazdem.

Twój pojazd jest wyposażony w układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania, dlatego należy wciskać hamulec miarowo. Nie pompuj pedału hamulca.

    Jazda w specjalnych warunkach z napędem na cztery koła

    Pojazdy z napędem na cztery koła są dostosowane do jazdy po piasku, śniegu, błocie i nierównych nawierzchniach i mają charakterystykę ...

    Jazda po śniegu i lodzie

    OSTRZEŻENIE Jeżeli poruszasz się po śliskiej powierzchni, która wymaga zastosowania kabli lub łańcuchów przeciwśnieżnych, ni ...

    Categorie