Ford Kuga: Jazda po śniegu i lodzie

Ford Kuga –> Ford Kuga - Instrukcja Obsługi –> Napęd na cztery koła –> Jazda po śniegu i lodzie

OSTRZEŻENIE

Jeżeli poruszasz się po śliskiej powierzchni, która wymaga zastosowania kabli lub łańcuchów przeciwśnieżnych, niezwykle istotne jest, aby jechać ostrożnie. Utrzymuj niską prędkość, bierz pod uwagę dłuższą drogę hamowania i unikaj gwałtownych manewrów, aby zmniejszyć ryzyko utraty kontroli nad pojazdem, co mogłoby prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci. Jeżeli tył pojazdu wpada w poślizg podczas pokonywania zakrętów, manewruj zgodnie z kierunkiem poślizgu, aż odzyskasz kontrolę nad pojazdem.

Wskazówka:  Nadmierny poślizg kół może prowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów.

Pojazdy z napędem na cztery koła mają przewagę nad pojazdami z napędem na jedną oś przy jeździe po śniegu i lodzie, ale mogą wpadać w poślizg tak samo jak wszystkie inne pojazdy. Jeżeli pojazd wpada w poślizg podczas jazdy po ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni, obracaj kierownicę zgodnie z kierunkiem poślizgu, aż odzyskasz kontrolę nad pojazdem.

Unikaj gwałtownego zwiększania mocy i szybkich zmian kierunku na śniegu i lodzie. Podczas ruszania z miejsca wolno i płynnie wciskaj pedał przyspiesznika.

Unikaj nagłego hamowania. Mimo iż pojazd z napędem na cztery koła może przyspieszać lepiej niż pojazd z napędem na jedną oś na śniegu i lodzie, nie zatrzyma się szybciej, gdyż hamowanie następuje na wszystkich czterech kołach. Nie przeceniaj swoich możliwości w trudnych warunkach drogowych.

Pamiętaj, aby zachować dostateczny odstęp od innych pojazdów, aby umożliwić bezpieczne zatrzymanie się. Jedź wolniej niż zwykle i staraj się korzystać z niższego biegu. W sytuacjach awaryjnego hamowania wciskaj hamulec miarowo. Ponieważ Twój pojazd jest wyposażony w układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania zamontowany na czterech kołach, nie należy pompować pedału hamulca. 

Jeśli pojazd utknie w błocie lub śniegu

Jeśli samochód utknął w błocie lub śniegu, można go rozkołysać, włączając na przemian bieg do przodu i bieg wsteczny i zatrzymując się pomiędzy zmianami biegów. Na każdym biegu lekko naciśnij pedał przyspiesznika.

Wskazówka:  Nie próbuj rozkołysać pojazdu, jeśli silnik nie osiągnął normalnej temperatury pracy, ponieważ skrzynia biegów może ulec uszkodzeniu.

Wskazówka:  Próba rozkołysania pojazdu nie powinna trwać dłużej niż jedną minutę, aby nie spowodować uszkodzenia skrzyni biegów i opon lub przegrzania silnika.

Obsługa i modyfikacje

Układ zawieszenia i układ kierowniczy w Twoim pojeździe zostały zaprojektowane i sprawdzone tak, aby zapewniały przewidywalne osiągi zarówno obciążonego, jak i pustego pojazdu. Z tego powodu gorąco odradzamy dokonywanie jakichkolwiek modyfikacji, takich jak dodawanie lub usuwanie części (np. zestawów do podnoszenia zawieszenia lub stabilizatorów) lub stosowanie części zamiennych nie będących odpowiednikami fabrycznie zamontowanego oryginalnego wyposażenia.

Zalecamy zachowanie ostrożności, gdy pojazd przewozi wysoko umieszczony bagaż lub urządzenie (np. drabina lub zewnętrzne bagażniki). Wszelkie modyfikacje pojazdu, które podnoszą jego środek ciężkości, mogą powodować wywrócenie pojazdu w przypadku utraty kontroli nad pojazdem.

Nieprzestrzeganie prawidłowej obsługi pojazdu może unieważnić jego gwarancję, zwiększyć koszty napraw, zmniejszyć osiągi pojazdu i jego możliwości eksploatacyjne oraz niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Zalecamy częste kontrolowanie elementów podwozia pojazdu, jeśli pojazd jest użytkowany w warunkach terenowych.

    Jazda w terenie pagórkowatym lub po pochyłościach

    Mimo iż naturalne przeszkody mogą zmuszać Cię do jazdy po przekątnej w górę lub w dół pagórka lub stromej pochyłośc ...

    Hamulce

    ...

    Categorie