Ford Kuga: Jazda w specjalnych warunkach z napędem na cztery koła

Ford Kuga –> Ford Kuga - Instrukcja Obsługi –> Napęd na cztery koła –> Jazda w specjalnych warunkach z napędem na cztery koła

Pojazdy z napędem na cztery koła są dostosowane do jazdy po piasku, śniegu, błocie i nierównych nawierzchniach i mają charakterystykę prowadzenia nieco inną niż konwencjonalne pojazdy, zarówno na drodze, jak i w warunkach terenowych.

Wskazówka:  Przydatne może być wyłączenie układu kontroli przyczepności. Umożliwi to większe obroty kół i wyższy moment obrotowy silnika w pewnych warunkach jazdy terenowej lub jeśli pojazd zakopie się.

Podczas jazdy z niską prędkością w warunkach terenowych i z dużym obciążeniem korzystaj z niskiego biegu, o ile to możliwe. Korzystanie z niskiego biegu zwiększy poziom chłodzenia silnika i skrzyni biegów.

W ciężkich warunkach eksploatacji klimatyzacja może włączać się i wyłączać, aby zapobiec przegrzaniu silnika.

Podstawowe zasady działania

 • Jedź wolniej przy silnym bocznym wietrze, który może wpływać na normalną charakterystykę sterowania pojazdem.
 • Zachowaj ostrożność podczas jazdy po śliskim podłożu pokrytym luźnym piaskiem, wodą, żwirem, śniegiem lub lodem.
Jeśli pojazd zjedzie z drogi

Jeśli pojazd zjedzie z drogi, zmniejsz prędkość pojazdu i unikaj silnego hamowania. Gdy prędkość pojazdu zmniejszy się, nakieruj pojazd z powrotem na drogę. Nie obracaj gwałtownie kierownicy, wracając na drogę.

Bezpieczniejsze może być pozostanie na poboczu drogi i stopniowe zmniejszenie prędkości przed powrotem na drogę. Możesz stracić kontrolę nad pojazdem, jeśli nie zwolnisz lub jeśli obrócisz kierownicę zbyt mocno lub zbyt gwałtownie.

Uderzenie małych obiektów, jak np. odbłyśniki na autostradzie może być mniej ryzykowne i powodować mniejsze uszkodzenia pojazdu niż próba nagłego powrotu na drogę, która mogłaby prowadzić do poślizgu bocznego i utraty kontroli nad pojazdem lub wywrócenia pojazdu. Pamiętaj, bezpieczeństwo Twoje i innych osób jest sprawą nadrzędną.

Manewry w sytuacjach awaryjnych

W sytuacji awaryjnej, której nie da się uniknąć, gdy konieczne jest wykonanie nagłego, ostrego skrętu, pamiętaj, aby nie przesterować pojazdu (tj. obróć kierownicę tylko tak szybko, i tak mocno, jak jest to konieczne w celu uniknięcia zagrożenia). Nadmierny skręt może spowodować utratę kontroli nad pojazdem. Gdy konieczne są zmiany prędkości pojazdu, płynnie wciskaj pedał przyspiesznika lub pedał hamulca. Unikaj gwałtownego skręcania kierownicy, przyspieszania i hamowania. Może to zwiększyć ryzyko wywrócenia pojazdu, utraty kontroli nad pojazdem i odniesienia obrażeń. Wykorzystaj całą dostępną powierzchnię drogi, aby przywrócić bezpieczny kierunek jazdy.

W razie konieczności nagłego zatrzymania unikaj poślizgu kół i nie próbuj wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą.

Jeśli pojazd przemieści się z jednego typu nawierzchni na drugi (np. z nawierzchni betonowej na szutrową) charakterystyka reakcji pojazdu na manewry (np. skręcanie kierownicy, przyspieszanie lub hamowanie) ulegnie zmianie.

Piasek

Podczas jazdy po piasku staraj się, aby wszystkie cztery koła znajdowały się na jak najtwardszej części szlaku. Unikaj zmniejszania ciśnienia powietrza w oponach; redukuj biegi i prowadź pojazd płynnie w terenie. Wolno wciskaj pedał przyspiesznika i unikaj nadmiernego poślizgu kół.

Nie prowadź pojazdu w głębokim piasku przez długi czas. Spowoduje to przegrzanie układu. Na wyświetlaczu informacyjnym wyświetlony zostanie komunikat.

Aby przywrócić działanie, wyłącz zapłon i poczekaj co najmniej 15 minut, aż układ ostygnie. Gdy układ ostygnie, na wyświetlaczu informacyjnym będzie przez chwilę pokazywany komunikat.

Podczas jazdy z niską prędkością w głębokim piasku w warunkach wysokich temperatur otoczenia korzystaj z niskiego biegu, o ile to możliwe. Korzystanie z niskiego biegu zwiększy poziom chłodzenia silnika i skrzyni biegów.

Unikaj jazdy z nadmierną prędkością, powoduje to, że pęd pojazdu działa na Twoją niekorzyść i pojazd może zakopać się tak, że będzie potrzebna pomoc innego pojazdu. Pamiętaj, że być może będziesz mógł wycofać się w kierunku, skąd przyjechałeś, o ile będziesz postępować ostrożnie.

Błoto i woda

Błoto

Uważaj na nagłe zmiany prędkości pojazdu lub kierunku jazdy podczas jazdy po błocie. Nawet pojazdy z napędem na cztery koła mogą utracić przyczepność w śliskim błocie. Jeżeli pojazd wpadnie w poślizg, manewruj zgodnie z kierunkiem poślizgu, aż odzyskasz kontrolę nad pojazdem.

Po przejechaniu przez błoto usuń jego pozostałości z obracających się wałów napędowych i opon. Nadmierne ilości błota przylepionego do opon i obracających się wałów napędowych mogą powodować niewyważenie, które może prowadzić od uszkodzenia elementów układu napędowego.

Woda

Jeśli musisz przejechać przez głęboką wodę, jedź powoli. Przyczepność i skuteczność hamulców mogą być ograniczone.

Przejeżdżając przez wodę, najpierw ustal jej głębokość i unikaj wody głębszej niż do poziomu dolnej części obręczy kół. Jeżeli układ zapłonowy zamoknie, silnik pojazdu może zgasnąć.

Po przejechaniu przez wodę zawsze wypróbuj hamulce. Mokre hamulce nie hamują pojazdu tak skutecznie jak suche. Można przyspieszyć osuszanie, lekko naciskając pedał hamulca podczas wolnej jazdy.

Wskazówka:  Przejeżdżanie przez głęboką wodę może doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów. Jeżeli przednia lub tylna oś zostanie zanurzona w wodzie, należy sprawdzić i w razie potrzeby wymienić środek smarny osi i środek smarny skrzynki rozdzielczej.

  Napęd na cztery koła

  Zasady działania Ten układ jest systemem proaktywnym. Ma zdolność przewidywania możliwości poślizgu kół i przenoszenia momentu ...

  Jazda w terenie pagórkowatym lub po pochyłościach

  Mimo iż naturalne przeszkody mogą zmuszać Cię do jazdy po przekątnej w górę lub w dół pagórka lub stromej pochyłośc ...

  Categorie