Mercedes-Benz GLA: Opuszczanie miejsca parkingowego

Aby aktywny asystent parkowania zapewnił wsparcie podczas opuszczania miejsca parkingowego:

 • należy parkować pojazd za pomocą aktywnego asystenta parkowania
 • ograniczenie miejsca parkingowego do przodu i do tyłu musi być odpowiednio wysokie. Krawężnik jest np. niewystarczający
 • ograniczenie miejsca parkingowego nie może być zbyt szerokie, ponieważ Państwa pojazd można ustawić na miejscu parkingowym dzięki manewrowaniu maksymalnie pod kątem 45º w stosunku do położenia wyjściowego
 • musi być zapewniony odstęp manewrowy co najmniej 1,0 m
Jedynie jeśli pojazd został zaparkowany przy pomocy aktywnego asystenta parkowania równolegle do kierunku jazdy, może on również służyć pomocą podczas opuszczania miejsca parkingowego.

Info 

Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów:

Jeżeli aktywny asystent parkowania może rozpoznać przeszkody, hamuje on samodzielnie podczas opuszczania miejsca parkingowego. Odpowiedzialność za hamowanie we właściwym momencie spoczywa na kierowcy.  

- Uruchomić silnik.

- Zwolnić elektryczny hamulec postojowy.

- Włączyć kierunkowskaz w celu opuszczenia miejsca parkingowego.

- Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów: przełączyć skrzynię biegów w położenie
lub .

Pojazdy z mechaniczną skrzynią biegów: włączyć bieg do jazdy do przodu lub bieg wsteczny.

 • Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawia się komunikat Uruchomić as. park.? Tak: OK Nie: .

  - W celu anulowania: nacisnąć przycisk
  na kierownicy wielofunkcyjnej lub odjechać.

  lub

  - W celu skorzystania z funkcji aktywnego asystenta parkowania: nacisnąć przycisk
  na kierownicy wielofunkcyjnej.

 • Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawia się komunikat As. parkow. aktywny Używać pedałów gazu i hamulca Uważać na otoczenie.

  - Puścić kierownicę wielofunkcyjną.

  - Ruszyć, będąc w każdej chwili gotowym do hamowania. Podczas opuszczania miejsca parkingowego nie należy przekraczać prędkości ok. 10 km/h. W przeciwnym razie funkcja aktywnego asystenta parkowania zostanie natychmiast przerwana.

  - Pojazdy z mechaniczną skrzynią biegów: zatrzymać pojazd najpóźniej w chwili, gdy słychać będzie ciągły sygnał ostrzegawczy aktywnego asystenta parkowania.

  - Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów: w zależności od komunikatu lub sytuacji przełączyć skrzynię biegów w położenie
  lub .

  Pojazdy z mechaniczną skrzynią biegów: w zależności od komunikatu i sytuacji włączyć bieg do jazdy do przodu lub bieg wsteczny.

 • Aktywny asystent parkowania natychmiast kieruje pojazd w drugą stronę. Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawia się komunikat As. parkow. aktywny Używać pedałów gazu i hamulca Uważać na otoczenie.

  Info 

  W celu osiągnięcia najlepszej pozycji podczas opuszczania miejsca parkingowego przed ruszeniem należy odczekać na zakończenie ruchu kierownicy.

  Jeśli po aktywacji nastąpi najpierw jazda do tyłu, kierownica jest ustawiona na wprost.  

  - W razie potrzeby wielokrotnie podjeżdżać do przodu i do tyłu, zwracając uwagę na wskaźniki ostrzegawcze aktywnego asystenta parkowania.

  Natychmiast po zakończeniu procesu wyparkowania kierownica jest ustawiona do jazdy na wprost. Słychać dźwięk sygnalizacyjny i na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawia się komunikat Aktywny asystent parkowania zakończony. Kierowca musi wtedy samodzielnie operować kierownicą i włączyć się do ruchu drogowego. Aktywny asystent parkowania jest nadal aktywny. Już przed zakończeniem procesu wyparkowania można ponownie przejąć kierowanie pojazdem. Może to być uzasadnione w przypadku rozpoznania, że opuszczenie miejsca parkingowego jest już możliwe.

  Przerwanie działania aktywnego asystenta parkowania

  - W tym celu wystarczy przytrzymać kierownicę wielofunkcyjną lub przejąć kierowanie.
 • Funkcja aktywnego asystenta parkowania zostaje natychmiast przerwana. Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawia się komunikat Aktywny asystent parkowania anulowany.

  lub

  - Nacisnąć przycisk PARKTRONIC.

 • Następuje wyłączenie aktywnego asystenta parkowania i natychmiastowe przerwanie jego działania. Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawia się komunikat Aktywny asystent parkowania anulowany.

  Funkcja aktywnego asystenta parkowania zostaje automatycznie przerwana:

  • gdy elektryczny hamulec postojowy zostanie zaciągnięty
  • w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów po wybraniu położenia skrzyni biegów
  • gdy zaparkowanie pojazdu przez aktywnego asystenta parkowania nie jest już możliwe
  • przy prędkości powyżej 10 km/h
  • w przypadku obracania się koła w miejscu, ingerencji lub awarii układu ESP. Wówczas świeci się lampka ostrzegawcza
   na zintegrowanej tablicy wskaźników.
  Słychać wówczas dźwięk sygnalizacyjny. Symbol parkowania znika i na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawia się komunikat Aktywny asystent parkowania anulowany.

  Po wyłączeniu aktywnego asystenta parkowania kierowca musi samodzielnie operować kierownicą i hamować.

  W przypadku wystąpienia usterki systemowej pojazd jest hamowany aż do zatrzymania. W celu kontynuowania jazdy wcisnąć ponownie pedał gazu.

   Parkowanie

   OSTRZEŻENIE Jeśli pojazd jest wyhamowywany tylko za pomocą pakietu parkowania z kamerą cofania, po opuszczeniu pojazdu przez kierowcę poja ...

   Kamera cofania

   Wskazówki ogólne Kamera cofania jest optycznym wspomaganiem podczas parkowania i manewrów. Na wyświetlaczu systemu multimedialnego pr ...

  • Categorie