Fiat 500X: Wyłącznik zapłonu

Wersje z kluczykiem

Wersje z kluczykiem mechanicznym

Kluczyk można przekręcić w trzy różne położenia rys. 5:

 • STOP: silnik wyłączony, kluczyk można wyjąć, kierownica zablokowana (gdy kluczyk jest wyjęty). Niektóre urządzenia elektryczne (np. zamek centralny drzwi, alarm itp.), mogą jednak być aktywne;
 • MAR: położenie gotowości do jazdy.

  Wszystkie urządzenia elektryczne są aktywne;

 • AVV: uruchamianie silnika.

Wyłącznik zapłonu


Wersje z kluczykiem elektronicznym (system Keyless Go)

Aby uaktywnić wyłącznik zapłonu rys. 6, konieczne jest, by kluczyk elektroniczny znajdował się wewnątrz samochodu.

Wyłącznik zapłonu uaktywnia się również wtedy, gdy kluczyk elektroniczny znajduje się wewnątrz bagażnika lub na półce tylnej.

Wyłącznik zapłonu


Wyłącznik zapłonu może przyjąć następujące położenia:

 • STOP: silnik wyłączony, kierownica zablokowana. Niektóre urządzenia elektryczne (np. zamek centralny drzwi, alarm itp.), mogą jednak być aktywne;
 • MAR: położenie gotowości do jazdy.

  Wszystkie urządzenia elektryczne są aktywne. Przejście do tego stanu możliwe jest po jednokrotnym naciśnięciu na przycisk wyłącznika zapłonu, bez naciskania na pedał hamulca (wersje z automatyczną skrzynią biegów) lub sprzęgła (wersje z manualną skrzynią biegów);

 • AVV: uruchamianie silnika.

  UWAGA Wyłącznik zapłonu NIE uaktywnia się, jeśli kluczyk elektroniczny znajduje się wewnątrz bagażnika a bagażnik jest otwarty.

UWAGA Gdy wyłącznik zapłonu jest w położeniu MAR, po upłynięciu 30 minut postoju samochodu (wersje z manualną skrzynią biegów) lub jeśli dźwignia zmiany biegów jest w położeniu P (Parking) (wersje z automatyczną skrzynią biegów) i silnik wyłączony, wyłącznik zapłonu ustawi się automatycznie w położeniu STOP.

UWAGA Gdy silnik jest uruchomiony, można opuścić samochód, zabierając ze sobą kluczyk elektroniczny. Silnik będzie wówczas nadal włączony.

Samochód zasygnalizuje brak kluczyka we wnętrzu nadwozia po zamknięciu drzwi.

UWAGA Gdyby urządzenie nie pozwoliło na wyłączenie silnika, należy - w stosownych przypadkach - zapoznać się z opisem "Monitor" w rozdziale "Poznawanie zestawu wskaźników" i udać się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

W celu uzyskania dodatkowych informacji o uruchamianiu silnika, należy zapoznać się z opisem w sekcji "Uruchamianie silnika".

Blokada kierownicy

Włączanie

Wersje z kluczykiem mechanicznym: gdy wyłącznik zapłonu jest w położeniu STOP, wyjąć kluczyk i obrócić kierownicą aż do zablokowania.

OSTRZEŻENIE Zablokowanie kierownicy jest możliwe tylko wskutek wyjęcia kluczyka z wyłącznika zapłonu, jeśli przekręcono kluczyk z położenia MAR w położenie STOP.

Wersje z kluczykiem elektronicznym: blokada kierownicy włącza się po otwarciu drzwi po stronie kierowcy, gdy wyłącznik zapłonu jest w położeniu STOP, a prędkość samochodu nie przekracza 3 km/h.

Wyłączanie

Wersje z kluczykiem mechanicznym: poruszając delikatnie kierownicą, przekręcić kluczyk w położenie MAR.

Wersje z kluczykiem elektronicznym: blokada kierownicy wyłącza się po wciśnięciu wyłącznika zapłonu i rozpoznaniu kluczyka elektronicznego.

UWAGA

W przypadku naruszenia wyłącznika zapłonu (np. przy próbie kradzieży), przed dalszą jazdą należy sprawdzić jego funkcjonowanie w ASO marki Fiat.

Wysiadając z samochodu, należy zawsze zabierać ze sobą kluczyk, aby uniknąć niespodziewanego uruchomienia urządzeń. Należy pamiętać o włączeniu elektrycznego hamulca postojowego. Nie należy nigdy pozostawiać dzieci w samochodzie bez nadzoru.

Bezwzględnie zabrania się wykonywania jakichkolwiek czynności po zakupie samochodu, z konsekwencją naruszenia kierownicy lub kolumny kierownicy (np. montaż urządzeń zapobiegających przed kradzieżą), ponieważ mogą one spowodować, oprócz utraty osiągów systemu i gwarancji, poważne problemy z bezpieczeństwem, a także nie odpowiadać homologacji samochodu.

Nigdy nie należy wyjmować kluczyka mechanicznego z wyłącznika zapłonu, gdy samochód jest w ruchu. Kierownica zablokuje się automatycznie przy pierwszym skręcie. Powyższa wskazówka obowiązuje zawsze, również w przypadku holowania samochodu.

Przed opuszczeniem samochodu należy włączyć ZAWSZE hamulec postojowy, skręcić kołami, włączyć pierwszy bieg na drodze "pod górę" lub wsteczny na drodze "z góry", w wersjach z automatyczną skrzynią biegów ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu P (Parking), a następnie ustawić wyłącznik zapłonu w położeniu STOP. W razie pozostawiania samochodu na drodze o dużym stopniu nachylenia należy przed kołami ustawić kliny lub kamienie. W momencie opuszczania samochodu należy zablokować zawsze wszystkie drzwi, naciskając specjalny przycisk na klamce (patrz opis pod pozycją "Passive Entry" w sekcji "Drzwi").

W przypadku wersji wyposażonych w system Full Keyless System nie należy pozostawiać kluczyka elektronicznego wewnątrz lub w pobliżu samochodu lub w miejscu, do którego dostęp mają dzieci.

Nie należy pozostawiać samochodu z wyłącznikiem zapłonu w położeniu MAR.

Dziecko mogłoby uruchomić elektryczne podnośniki szyb, inne elementy sterowania lub wręcz uruchomić samochód.

  Kluczyki

  Kluczyk z pilotem Metalowa wkładka A rys. 3 kluczyka uruchamia: wyłącznik zapłonu; zamek drzwi kierowcy. Aby otworzyć/zamknąć wk ...

  Fiat code

  System Fiat Code zapobiega nieupoważnionemu użyciu pojazdu poprzez uniemożliwienie włączenia silnika. System ten nie wymaga uzbrojenia ani aktywacji ...

  Categorie