Fiat 500X: System SBR (seat belt reminder)

Fiat 500X –> Fiat 500X - Instrukcja Obslugi –> Bezpieczeństwo –> System SBR (seat belt reminder)

System SBR ostrzega pasażerów miejsc przednich i tylnych (zależnie od wyposażenia) o braku zapięcia odnośnego pasa bezpieczeństwa.

System ten sygnalizuje brak zapięcia pasów bezpieczeństwa, emitując sygnały wizualne (zaświecanie lampki sygnalizacyjnej w zestawie wskaźników oraz symboli na wyświetlaczu) i sygnały dźwiękowe (patrz opis w kolejnych sekcjach).

UWAGA W celu wyłączenia na stałe sygnalizatora dźwiękowego należy zwrócić się do ASO marki Fiat.

Sygnalizator dźwiękowy można w dowolnym momencie uaktywnić ponownie za pośrednictwem Menu wyświetlacza.

Dzialanie lampki sygnalizacyjnej pasów bezpieczenstwa miejsc przednich

W momencie ustawienia wyłącznika zapłonu w położeniu MAR lampka sygnalizacyjna (patrz rys. 66 )
zaświeca się na kilka sekund, niezależnie od stanu przednich pasów bezpieczeństwa.

Gdy prędkość samochodu nie przekracza 20 km/h, jeśli pas bezpieczeństwa po stronie kierowcy lub pas bezpieczeństwa po stronie pasażera jest odpięty (a pasażer siedzi na swoim miejscu), lampka ta świeci światłem stałym.

System sbr (seat belt reminder)


Gdy tylko zostanie przekroczona prędkość progowa 20 km/h, w przypadku niezapiętych pasów bezpieczeństwa po stronie kierowcy lub po stronie pasażera (pasażer siedzi na swoim miejscu), uaktywnia się sygnał dźwiękowy i jednocześnie przez około 105 sekund miga lampka sygnalizacyjna .


Po jego uaktywnieniu tego typu cykl sygnałów jest aktywny przez cały przewidziany czas trwania, jeśli prędkość samochodu nie spadnie poniżej 8 km/h lub jeśli nie zostanie włączony bieg wsteczny albo nie zostaną zapięte pasy bezpieczeństwa.

Jeśli w trakcie cyklu powiadomień prędkość samochodu spadnie poniżej 8 km/h lub jeśli zostanie włączony bieg wsteczny, sygnał akustyczny zostanie wyłączony, a lampka sygnalizacyjna
będzie świecić światłem stałym.

Jeśli nie upłynął cały przewidziany czas trwania sygnałów i nie zostaje włączony bieg wsteczny, cykl zostanie uruchomiony ponownie, gdy tylko prędkość samochodu przekroczy ponownie 20 km/h.

Dzialanie ikon pasów bezpieczenstwa miejsc tylnych

Ikony pojawiają się na wyświetlaczu (rys. 67 wersje z wyświetlaczem kolorowym lub rys. 68 wersje z wyświetlaczem jednokolorowym) po upływie kilku sekund od momentu ustawienia wyłącznika zapłonu w położeniu MAR.

Ikony te gasną po około 35 sekundach od zaświecenia się w przypadku zapięcia pasów tylnych. Gdy pas jest odpięty, odnośna ikona pozostaje zaświecona przez około 65 sekund, po czym gaśnie i nie jest emitowany sygnał akustyczny.

System sbr (seat belt reminder)


System sbr (seat belt reminder)


Ikony widniejące na wyświetlaczu wskazują (w zależności od różnych sytuacji):

 1. zapięty pas bezpieczeństwa miejsca tylnego lewego;
 2. zapięty pas bezpieczeństwa miejsca tylnego środkowego;
 3. odpięty pas bezpieczeństwa miejsca tylnego prawego.

Ikony wyświetlane są w zależności od odnośnych pasów bezpieczeństwa miejsc tylnych i pozostają zaświecone przez około 65 sekund od ostatniej zmiany statusu pasa:

 • jeśli pas bezpieczeństwa jest zapięty, odnośna ikona będzie wyglądać, jak pokazano w punktach A i B (kolor zielony w przypadku kolorowego wyświetlacza);
 • jeśli pas bezpieczeństwa jest odpięty, odnośna ikona będzie wyglądać, jak pokazano w punkcie C (kolor czerwony w przypadku kolorowego wyświetlacza).

Gdy prędkość samochodu wynosi mniej niż 20 km/h, jeśli tylny pas bezpieczeństwa jest odpięty, odnośna ikona (A, B lub C) świeci światłem stałym przez w sumie około 65 sekund.

Jeśli prędkość samochodu przekracza 20 km/h i bieg wsteczny nie jest włączony, w momencie odpięcia tylnego pasa bezpieczeństwa uaktywnia się natychmiast sygnał akustyczny, a jednocześnie miga przez 35 sekund właściwa ikona, po czym sygnał akustyczny ustaje i ikona świeci światłem stałym aż do końca całego cyklu.

Ponadto ikony zaświecają się na kilka sekund przy każdorazowym otwarciu jednych z drzwi tylnych.

OSTRZEŻENIA

Jeśli chodzi o siedzenia tylne, system SBR wskazuje jedynie, czy pasy bezpieczeństwa są odpięte (ikona czerwona) lub zapięte (ikona zielona), ale nie wskazuje ewentualnej obecności pasażera na siedzeniu.

W przypadku miejsc tylnych ikony uaktywniają się po kilku sekundach od momentu ustawienia wyłącznika zapłonu w położeniu MAR, niezależnie od statusu pasów bezpieczeństwa (nawet jeśli wszystkie pasy bezpieczeństwa są zapięte).

Wszystkie lampki sygnalizacyjne/ikony zaświecają się, gdy co najmniej jeden pas zmienia status z zapiętego na odpięty i odwrotnie.

  Pasy bezpieczeństwa

  Wszystkie miejsca na siedzeniach samochodu wyposażone są w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa ze zwijaczem. Mechanizm zwijacza interweniuje poprzez blokowanie t ...

  Napinacze pasów bezpieczeństwa

  Samochód wyposażony jest w napinacze pasów bezpieczeństwa miejsc przednich i tylnych bocznych, które w trakcie gwałtownego zderzenia czo ...

  Categorie