Fiat 500X: Poduszki powietrzne boczne

W celu zwiększenia ochrony pasażerów w przypadku zderzenia bocznego samochód wyposażony jest w przednie boczne poduszki powietrzne (Side bags) i kurtyny powietrzne (Window bags).

Poduszki boczne (Side Bags)

Składają się z dwóch poduszek umieszczonych w oparciach siedzeń przednich rys. 87, które zabezpieczają okolice miednicy, klatki piersiowej i ramion pasażerów w przypadku zderzenia bocznego o sile średnio-wysokiej.

Oznaczone są etykietą "AIRBAG" przyszytą po zewnętrznej stronie siedzeń przednich.


Kurtyny powietrzne (Window bags)

Składają się z dwóch poduszek typu "kurtynowego", umieszczonych za poszyciami bocznymi dachu i pokrytych odpowiednimi elementami wykończeniowymi rys. 88.

Ich zadaniem jest ochrona głów pasażerów miejsc przednich i tylnych w przypadku zderzenia bocznego dzięki dużej powierzchni poduszek po ich wypełnieniu.


W przypadku zderzeń bocznych o niskiej energii aktywacja bocznych poduszek powietrznych nie jest konieczna.

Najlepszą ochronę przez system w przypadku zderzenia bocznego daje prawidłowa pozycja na siedzeniu, ponieważ umożliwia właściwe rozłożenie się kurtyn powietrznych.

Ostrzeżenia

Nie należy myć siedzeń wodą lub parą pod ciśnieniem (ręcznie lub w myjniach automatycznych siedzeń).

Możliwe jest, że poduszki przednie i/lub boczne uruchomią się, jeżeli samochód zostanie mocno uderzony o spód nadwozia (na przykład przy gwałtownym uderzeniu o stopnie, chodniki czy przy wpadnięciu samochodu do dużej dziury lub wgłębienia na drodze itp.).

Z napełniającej się poduszki powietrznej wydobywa się niewielka ilość pyłu: nie jest on szkodliwy dla zdrowia i nie oznacza powstania pożaru. Pył może podrażnić skórę oraz oczy: w takim przypadku należy przemyć takie miejsca mydłem neutralnym z wodą.

Wszelkiego typu interwencje kontrolne, naprawy lub wymiany obejmujące poduszki powietrzne, powinny być wykonywane w ASO marki Fiat.

W przypadku złomowania samochodu należy zwrócić się do ASO marki Fiat w celu zdezaktywowania układu poduszek powietrznych.

Aktywacja napinaczy pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych uzależniona jest od różnych czynników, w zależności od typu zderzenia. Brak aktywacji jednego lub kilku z urządzeń nie wskazuje na niewłaściwe funkcjonowanie systemu.

    Poduszki powietrzne przednie

    Przednie poduszki powietrzne (po stronie kierowcy i pasażera) oraz poduszka powietrzna chroniąca kolana kierowcy (zależnie od wyposażenia) chronią pasa ...

    Uwaga

    UWAGA Nie należy naklejać taśm samoprzylepnych lub innych przedmiotów na kierownicę, deskę rozdzielczą w strefie poduszki powietrznej po str ...

    Categorie