Dacia Duster: Pomoc przy parkowaniu

Zasada działania

Czujniki ultradźwiękowe, umieszczone w tylnym zderzaku samochodu, "mierzą" odległość między pojazdem a przeszkodą w czasie jazdy do tyłu.

System emituje sygnały dźwiękowe, których częstotliwość zwiększa się wraz ze zbliżaniem się do przeszkody. Kiedy przeszkoda znajdzie się w odległości około 40 centymetrów od pojazdu, sygnał staje się ciągły.

Zatrzymać natychmiast pojazd (jeżeli pozwalają na to warunki ruchu drogowego).

Podczas włączania wstecznego biegu, rozlega się sygnał dźwiękowy. Długi sygnał (3 sekundy) sygnalizuje nieprawidłowe działanie.

System pomocy przy parkowaniu nie ma funkcji, która uwzględnia holowanie przyczepy lub jazdę z dodatkowym wyposażeniem przeznaczonym do przewozu bagażu itp.

Uwaga: należy zwrócić uwagę, aby czujniki ultradźwiękowe nie były niczym pokryte (brud, błoto, śnieg itp.).

Pomoc przy parkowaniu


W przypadku uderzenia w podwozie samochodu podczas wykonywania manewru (na przykład: uderzenie w słupek, podwyższony krawężnik lub inny element drogi) może nastąpić uszkodzenie pojazdu (np. odkształcenie osi).

W celu uniknięcia ryzyka wystąpienia poważniejszej usterki, należy zlecić wykonanie kontroli pojazdu Autoryzowanemu Partnerowi marki.


Funkcja ta stanowi dodatkową pomoc w czasie jazdy do tyłu, informując, przy pomocy sygnałów dźwiękowych, jaka jest odległość między pojazdem a przeszkodą.

Nie może ona jednak w żadnym wypadku zastąpić kierowcy, który powinien zachować czujność i być odpowiedzialnym podczas manewrowania na biegu wstecznym.

Kierowca powinien zawsze być przygotowany na nagłe zdarzenia, jakie mogą zaistnieć w czasie jazdy: w czasie wykonywania manewrów należy zwrócić uwagę na przeszkody ruchome (jak np.

dziecko, zwierzę, wózek, rower itp.) lub przeszkody o zbyt małych wymiarach, by system mógł je wykryć (średniej wielkości kamień, cienki słupek itp.).


Wyłączanie systemu

Pomoc przy parkowaniu


Istnieje możliwość trwałego wyłączenia systemu poprzez wciśnięcie przełącznika 1.

Lampka ostrzegawcza nad przełącznikiem 1 świeci światłem ciągłym.

Wyłączony system można włączyć ponownie poprzez naciśnięcie przełącznika.

Nieprawidłowości w działaniu

Gdy system wykryje nieprawidłowość w działaniu, emitowany jest sygnał dźwiękowy przez około trzy sekundy w celu powiadomienia o tym kierowcy. Należ skontaktować się z Autoryzowanym Partnerem marki.

    Automatyczna skrzynia biegów

    Dźwignia sterująca Dźwignia sterująca 1 P : postój R : bieg wsteczny N : położenie neutralne D : tryb automatyczny M: tryb r&# ...

    Kamera cofania

    Zasada działania Przy włączaniu wstecznego biegu, kamera 1 znajdująca się na tylnej klapie przesyła widok tylnego otoczenia pojazdu do wyś ...

    Categorie