Dacia Duster: Kamera cofania

Kamera cofania


Zasada działania

Przy włączaniu wstecznego biegu, kamera 1 znajdująca się na tylnej klapie przesyła widok tylnego otoczenia pojazdu do wyświetlacza multimediów 2 wraz ze stałym polem pomiaru odległości.

System ten wykorzystuje stałe pole pomiaru odległości. Po wyświetleniu obszaru oznaczonego na czerwono, w celu precyzyjnego zaparkowania należy śledzić obraz z kamery przedstawiający zderzak.

Kamera cofania


Uwaga: należy zwrócić uwagę, aby kamera cofania nie była zanieczyszczona (brud, błoto, śnieg, skropliny itp.).

Funkcja ta stanowi dodatkową pomoc w prowadzeniu pojazdu. W żadnym wypadku nie zwalnia go z obowiązku uważnego i odpowiedzialnego sposobu prowadzenia pojazdu.

Kierowca powinien zawsze być przygotowany na nagłe zdarzenia, jakie mogą zaistnieć w czasie jazdy: w czasie wykonywania manewrów należy zwrócić uwagę na przeszkody ruchome (jak np. dziecko, zwierzę, wózek, rower, itd.) lub przeszkody o zbyt małych rozmiarach, by system mógł je wykryć (średniej wielkości kamień, cienki słupek, itd.).


Kamera cofania


Stałe pole pomiaru odległości 3 Stałe pole pomiaru odległości 3 składa się z kolorowych znaczników A, B i C wskazujących odległość z tyłu pojazdu:

 • A (czerwony) na około 30 centymetrów od pojazdu;
 • B (żółty) na około 70 centymetrów od pojazdu;
 • C (zielony) na około 150 centymetrów od pojazdu.

To pole pomiaru odległości pozostaje stałe i pokazuje tor jazdy samochodu, jeśli jego koła są ustawione na wprost.

Ekran pokazuje odwrócony obraz.

Pola pomiaru odległości to odwzorowanie rzutu na płaską powierzchnię podłoża; informacje z tych pól należy pominąć, gdy nakładają się one na przeszkodę pionową lub ustawioną na ziemi.

Obiekty ukazujące się na skraju pola ekranu mogą być zdeformowane.

W przypadku zbyt silnego natężenia światła (śnieg, pojazd stojący w słońcu...), mogą wystąpić zakłócenia widoczności obrazu z kamery.


  Pomoc przy parkowaniu

  Zasada działania Czujniki ultradźwiękowe, umieszczone w tylnym zderzaku samochodu, "mierzą" odległość między pojazdem a przeszkod ...

  Ostrzeżenie o martwym punkcie

  Ten system informuje kierowcę, gdy w obszarze rozpoznania A znajduje się inny pojazd. System działa, kiedy samochód jedzie z prędkości ...

  Categorie