Dacia Duster: Dźwignia zmiany biegów - hamulec ręczny

Dacia Duster –> Dacia Duster - Instrukcja Obslugi –> Jazda samochodem –> Dźwignia zmiany biegów - hamulec ręczny

Dźwignia zmiany biegów - hamulec ręczny


Dźwignia zmiany biegów

Włączanie wstecznego biegu (pojazd na postoju) W pojazdach z mechaniczną skrzynią biegów: zastosować schemat widniejący na gałce dźwigni zmiany biegów 1 i podnieść pierścień pod gałką dźwigni zmiany biegów, aby włączyć wsteczny bieg.

Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów: patrz paragraf "Automatyczna skrzynia biegów".

Światła cofania włączają się (przy włączonym zapłonie) w momencie włączenia wstecznego biegu.

Hamulec ręczny

Odblokowanie Pociągnąć dźwignię 2 lekko do góry, wcisnąć przycisk 3 i sprowadzić dźwignię do podłogi.

Lampka kontrolna na tablicy
wskaźników gaśnie.

W razie ruszenia z hamulcem ręcznym niezupełnie odblokowanym, na tablicy wskaźników będzie świecić się czerwona lampka kontrolna.

W przypadku uderzenia w podwozie (np. najechania na słupek, podwyższony krawężnik lub inny element drogi), samochód może ulec uszkodzeniu (np. odkształcenie osi).

W celu uniknięcia ryzyka wystąpienia poważniejszej usterki, należy zlecić wykonanie kontroli pojazdu Autoryzowanemu Partnerowi marki.


Blokowanie Pociągnąć dźwignię 2 do góry, sprawdzić, czy pojazd jest rzeczywiście unieruchomiony.

Lampka kontrolna zapala się na
tablicy wskaźników.

W czasie jazdy hamulec ręczny powinien być całkowicie zwolniony (czerwona kontrolka zgaszona): ryzyko przegrzania, a nawet uszkodzenia.


Na postoju, zależnie od stopnia nachylenia terenu i/lub obciążenia pojazdu, może okazać się konieczne przesunięcie dźwigni dodatkowo o dwa położenia i włączenie jakiegoś biegu (1. lub wstecznego) w samochodach z mechaniczną skrzynią biegów, albo ustawienie dźwigni zmiany biegów w położeniu P w samochodach ze skrzynią automatyczną.


    System kontroli ciśnienia w oponach

    Jeśli pojazd jest w niego wyposażony, system ostrzega o utracie ciśnienia w jednej oponie lub w kilku oponach. Obecność systemu potwierdza etykiet ...

    Układ przeniesienia napędu

    Napęd na 4 koła (4WD) Należy pamiętać, że prowadzenie pojazdu w warunkach terenowych nie ma nic wspólnego z prowadzeniem pojazdu na dro ...

    Categorie