Mercedes-Benz GLA: System przytrzymujący dziecko podczas kolizji na przednim fotelu pasażera

Mercedes-Benz GLA –> Mercedes-Benz GLA - Instrukcja Obslugi –> Bezpieczeństwo –> Dzieci w pojeździe –> System przytrzymujący dziecko podczas kolizji na przednim fotelu pasażera

Wskazówki ogólne

Ze statystyk wypadków wynika, że dzieci przewożone na fotelach tylnych są bezpieczniejsze niż na fotelach przednich. W związku z tym Mercedes-Benz koniecznie zaleca montaż systemów przytrzymujących dziecko podczas kolizji priorytetowo na tylnym fotelu.

Pojazdy z funkcją automatycznego wyłączania poduszki powietrznej pasażera: W przypadku ewentualnego montażu systemu przytrzymującego dziecko podczas kolizji na przednim fotelu pasażera należy koniecznie przestrzegać wskazówek dotyczących "funkcji automatycznego wyłączania poduszki powietrznej pasażera".

W ten sposób można uniknąć ryzyka, które może się pojawić w wyniku
  • nierozpoznania systemu przytrzymującego dziecko podczas kolizji przez funkcję automatycznego wyłączania poduszki powietrznej pasażera
  • przypadkowego wyłączenia poduszki powietrznej pasażera
  • nieprawidłowego montażu systemu przytrzymującego dziecko podczas kolizji, np. zbyt blisko kokpitu.

 

System przytrzymujący dziecko podczas kolizji na przednim fotelu pasażera

Należy zwrócić uwagę na wskazówkę ostrzegawczą na osłonie przeciwsłonecznej po stronie pasażera, patrz ilustracja.

OSTRZEŻENIE

Jeśli jest zabezpieczane dziecko w foteliku dziecięcym, skierowanym tyłem do kierunku jazdy, na fotelu pasażera z przodu i lampka kontrolna PASSENGER AIR BAG OFF jest wyłączona, poduszka powietrzna pasażera z przodu może się uruchomić w razie wypadku. Dziecko może zostać uderzone przez poduszkę powietrzną. Istnieje zwiększone ryzyko obrażeń lub nawet zagrożenie życia!

W tym przypadku należy zawsze upewnić się, że poduszka powietrzna pasażera jest wyłączona. Lampka kontrolna PASSENGER AIRBAG OFF musi się świecić.

NIGDY nie należy używać fotelika dziecięcego, skierowanego tyłem do kierunku jazdy, na fotelu z AKTYWNĄ PRZEDNIĄ PODUSZKĄ POWIETRZNĄ. Może to prowadzić do ŚMIERCI LUB CIĘŻKICH OBRAŻEŃ u dzieci.  

Jeśli lampka kontrolna PASSENGER AIR BAG OFF nie świeci się, poduszka powietrzna pasażera jest włączona.

Pojazdy bez funkcji automatycznego wyłączania poduszki powietrznej pasażera

Pojazdy bez funkcji automatycznego wyłączania poduszki powietrznej pasażera

Jeśli pojazd nie jest wyposażony w funkcję automatycznego wyłączania poduszki powietrznej pasażera, w pojeździe umieszczona jest specjalna naklejka. Znajduje się ona po stronie pasażera, z boku na kokpicie. Naklejkę widać po otworzeniu drzwi pasażera.

Po przekręceniu kluczyka w stacyjce w położenie
lampki kontrolne PASSENGER AIR BAG OFF i PASSENGER AIR BAG ON zapalają się na krótko. Jednakże nie pełnią one żadnej funkcji i nie stanowią żadnej wskazówki na temat funkcji automatycznego wyłączania poduszki powietrznej pasażera.

W takim przypadku systemu przytrzymującego dziecko podczas kolizji zwróconego tyłem do kierunku jazdy nie wolno montować na przednim fotelu pasażera.

Należy przestrzegać informacji zawartych w rozdziale "System przytrzymujący dziecko podczas kolizji zwrócony tyłem do kierunku jazdy"  i "System przytrzymujący dziecko podczas kolizji zwrócony przodem do kierunku jazdy"  oraz informacji na temat odpowiedniego montażu systemu przytrzymującego dziecko podczas kolizji.   

System przytrzymujący dziecko podczas kolizji zwrócony tyłem do kierunku jazdy

W przypadku ewentualnego zabezpieczenia dziecka w systemie przytrzymującym dziecko podczas kolizji zwróconym tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu pasażera, należy zawsze upewnić się, że poduszka powietrzna pasażera jest wyłączona. Jedynie gdy lampka kontrolna PASSENGER AIR BAG OFF świeci się stale , poduszka powietrzna pasażera jest wyłączona.

Należy zawsze przestrzegać informacji na temat odpowiedniego montażu systemu przytrzymującego dziecko podczas kolizji  oraz instrukcji montażu i obsługi dołączonej przez producenta systemu.

System przytrzymujący dziecko podczas kolizji zwrócony przodem do kierunku jazdy

W przypadku ewentualnego zabezpieczenia dziecka w systemie przytrzymującym dziecko podczas kolizji zwróconym przodem do kierunku jazdy na przednim fotelu pasażera, należy przesunąć przedni fotel pasażera maksymalnie do tyłu. Całkowicie obniżyć siedzisko fotela. Podstawa systemu przytrzymującego dziecko podczas kolizji powinna zawsze całą powierzchnią przylegać do powierzchni siedziska przedniego fotela pasażera. Oparcie systemu przytrzymującego dziecko podczas kolizji musi przylegać możliwie płasko do oparcia przedniego fotela pasażera. Jednocześnie system przytrzymujący dziecko podczas kolizji nie może uderzać o dach lub być uciskany przez zagłówek. W tym celu należy odpowiednio dostosować nachylenie oparcia fotela oraz ustawienie zagłówka. Należy jednocześnie stale zwracać uwagę na prawidłowy przebieg taśmy pasa barkowego od wylotu pasa bezpieczeństwa w pojeździe do prowadnicy pasa barkowego w systemie przytrzymującym dziecko podczas kolizji. Taśma pasa barkowego musi przebiegać od wylotu pasa bezpieczeństwa do przodu i na dół. W razie potrzeby ustawić odpowiednio wylot pasa bezpieczeństwa oraz przedni fotel pasażera.

Należy zawsze przestrzegać informacji na temat odpowiedniego montażu systemu przytrzymującego dziecko podczas kolizji  oraz instrukcji montażu i obsługi dołączonej przez producenta systemu.

    Top Tether

    Wprowadzenie Top Tether jest dodatkowym połączeniem między fotelikiem dziecięcym, zamocowanym z wykorzystaniem zaczepów ISOFIX lub i-Siz ...

    Odpowiednie ustawienie systemu przytrzymującego dziecko podczas kolizji

    Wprowadzenie W pojeździe można stosować wyłącznie foteliki dziecięce dopuszczone zgodnie z normą UNECE UN-R44 lub UNECE UN-R129 ...

    Categorie