Mercedes-Benz GLA: Opony umożliwiające jazdę awaryjną (MOExtended)

Mercedes-Benz GLA –> Mercedes-Benz GLA - Instrukcja Obslugi –> Usuwanie awarii –> Uszkodzenie opony –> Opony umożliwiające jazdę awaryjną (MOExtended)

Wskazówki ogólne

Dzięki oponom MOExtended (umożliwiającym jazdę awaryjną) można kontynuować jazdę pojazdem również po całkowitej utracie powietrza w jednej lub w kilku oponach. Opona nie może wykazywać żadnych wyraźnie widocznych uszkodzeń.

Oponę MOExtended można rozpoznać po oznaczeniu "MOExtended" na ścianie bocznej opony. Oznaczenie to znajduje się obok informacji o rozmiarze opony, nośności i indeksu prędkości.

Z opon MOExtended można korzystać jedynie wówczas, gdy pojazd jest wyposażony w sygnalizację spadku ciśnienia w oponach lub układ kontroli ciśnienia w ogumieniu i są one aktywne.

W przypadku pojawienia się komunikatu ostrzegawczego o stracie ciśnienia na wyświetlaczu wielofunkcyjnym:

 • Przestrzegać wskazówek dotyczących komunikatów na wyświetlaczu.
 • Sprawdzić oponę pod kątem uszkodzeń.
 • W przypadku kontynuowania jazdy przestrzegać poniższych wskazówek.
Maksymalna odległość, jaką można przejechać w stanie częściowego obciążenia wynosi ok. 80 km, w przypadku obciążenia maksymalnego ok. 30 km.

Oprócz stopnia obciążenia pojazdu ładunkiem maksymalna odległość, jaką można przejechać w trybie awaryjnym, zależy od:

 • prędkości jazdy
 • jakości nawierzchni
 • temperatury zewnętrznej
Przy wysokim obciążeniu pojazdu lub na skutek wykonywania gwałtownych manewrów podczas jazdy dystans ten może się skrócić, a w wyniku ostrożnej techniki jazdy - wydłużyć.

Możliwy do pokonania dystans jest liczony od chwili pojawienia się komunikatu ostrzegawczego o stracie ciśnienia na wyświetlaczu wielofunkcyjnym.

Nie wolno przekraczać dopuszczalnej dla jazdy w trybie awaryjnym prędkości maksymalnej 80 km/h.

Przy wymianie poszczególnych lub wszystkich opon należy zwrócić uwagę na zalecany dla danego pojazdu:

 • rozmiar
 • wersję i
 • oznaczenie "MOExtended"
Jeśli po uszkodzeniu opony nie można zamontować opony MOExtended, można przez krótki czas użyć również opony standardowej. Należy zwracać uwagę na odpowiedni rozmiar i wersję (opona letnia/zimowa).

Pojazdy z oponami MOExtended nie są fabrycznie wyposażone w zestaw TIREFIT. W przypadku pofabrycznego montażu w pojeździe opon nie umożliwiających jazdy awaryjnej, np. opon zimowych, należy dodatkowo wyposażyć pojazd w zestaw TIREFIT. Zestaw TIREFIT jest dostępny w każdym fachowym serwisie.

Ważne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

OSTRZEŻENIE

Podczas jazdy w trybie awaryjnym reakcje pojazdu podczas jazdy ulegają pogorszeniu, np. w trakcie pokonywania zakrętów, silnego przyspieszania oraz hamowania. Istnieje niebezpieczeństwo wypadku!

Nie przekraczać dopuszczalnej prędkości maksymalnej dla opon MOExtended. Nie wykonywać gwałtownych skrętów kierownicą ani manewrów podczas jazdy oraz unikać przejeżdżania przez przeszkody (krawężniki, wyrwy i przeszkody w terenie). Dotyczy to szczególnie pojazdów obciążonych ładunkiem.

Zakończyć jazdę w trybie awaryjnym w następujących przypadkach:
 • Gdy słychać odgłosy uderzania.
 • Gdy pojazd się kołysze.
 • Gdy pojawia się dym, któremu towarzyszy zapach palonej gumy.
 • Gdy ESP stale ingeruje.
 • Gdy pojawią się pęknięcia w ściankach bocznych opon.
Po zakończeniu jazdy w trybie awaryjnym należy zlecić w fachowym serwisie kontrolę obręczy pod kątem możliwości ich dalszej eksploatacji. Uszkodzoną oponę należy w każdym przypadku wymienić.  

  Przygotowanie pojazdu

  Pojazd może być wyposażony w: Opony MOExtended (opony umożliwiające jazdę awaryjną) W pojazdach z oponami M ...

  Zestaw TIREFIT

  Ważne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa TIREFIT jest uszczelniaczem do opon. Za pomocą zestawu TIREFIT można uszczelnić niewielkie ...

  Categorie