Mercedes-Benz GLA: Kombinacje obręczy-opon

Wskazówki ogólne

Informacje na temat dopuszczalnych kombinacji obręcze-opony można uzyskać w ASO Mercedes-Benz.

Regularnie oraz każdorazowo przed rozpoczęciem dłuższej jazdy należy skontrolować również ciśnienie w kole dojazdowym i w razie potrzeby je dopasować. Obowiązuje wartość podana na oponie.

Wskazówka

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się stosowanie opon i kół oraz akcesoriów dopuszczonych do eksploatacji przez firmę Daimler AG w danym typie pojazdu.

Opony takie są specjalnie dostosowane do układów wpływających na bezpieczeństwo jazdy, jak ABS czy ESP i mają następujące oznaczenia:
  • MO = Mercedes-Benz Original
  • MOE = Mercedes-Benz Original Extended (opony z właściwościami awaryjnymi)
  • MO1 = Mercedes-Benz Original (tylko określone opony AMG)
Opony o oznaczeniu Mercedes-Benz Original Extended powinny być stosowane wyłącznie na dopuszczonych do eksploatacji obręczach.

Należy stosować tylko opony, obręcze oraz akcesoria sprawdzone i zalecane przez Daimler AG. W przeciwnym razie określone właściwości mogą się pogorszyć, np. właściwości jezdne, odgłosy, zużycie itd. Dodatkowo inne wymiary opon pod wpływem obciążenia mogą prowadzić do ocierania opon o nadwozie i elementy osi. Skutkiem może być uszkodzenie opony lub pojazdu.

Firma Daimler AG nie bierze odpowiedzialności za skutki lub szkody powstałe w wyniku eksploatacji opon i obręczy lub powiązanych elementów innych niż zalecane.

Informacji na temat opon, obręczy i ich dopuszczalnych zestawień udziela każdy fachowy serwis.

Firma Daimler AG nie sprawdza i nie zaleca opon wulkanizowanych, gdyż podczas wulkanizowania nie zawsze można rozpoznać wszystkie uszkodzenia. Dlatego firma Daimler AG nie może zagwarantować bezpieczeństwa podczas jazdy. Nie należy stosować opon, w przypadku których historia wcześniejszej eksploatacji nie jest znana.

Większe koła: im mniejszy jest przekrój opony przy określonym rozmiarze koła, tym gorszy jest komfort jazdy na drogach o złej nawierzchni. Stabilność i amortyzacja zmniejszają się a ryzyko, że w razie najechania na przeszkody dojdzie do uszkodzeń kół i opon, wzrasta.


Wartość zalecanego ciśnienia w oponach w różnych trybach eksploatacji znajduje się w tabeli z wartościami ciśnienia w oponach na pokrywie wlewu paliwa. Szczegółowe informacje dotyczące ciśnienia w oponach. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie i wyłącznie w zimnych oponach.

Wskazówki dotyczące wyposażenia pojazdu: pojazd
  • zawsze wyposażać w koła tej samej wielkości na jednej osi (z lewej i prawej strony)
  • zawsze wyposażać w tą samą wersję (opony letnie, opony dojazdowe MOExtended, opony zimowe)

    Wyjątek: w przypadku awarii można od nich odstąpić. Przestrzegać informacji zawartych w rozdziale " Opony MOExtended (opony o właściwościach awaryjnych)".

Pojazdy z oponami MOExtended nie są fabrycznie wyposażone w zestaw TIREFIT. W przypadku pofabrycznego montażu w pojeździe opon bez właściwości awaryjnych, np. opon zimowych, należy dodatkowo wyposażyć pojazd w zestaw TIREFIT. Zestaw TIREFIT jest dostępny w każdym fachowym serwisie.

    Montaż kół

    Przygotowanie pojazdu - Ustawić pojazd na twardym, stabilnym i równym podłożu. - Zaciągnąć manualnie elektryczny hamulec postojo ...

    Dojazdowe koło zapasowe

    Ważne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa OSTRZEŻENIE Wymiary obręczy i opony oraz typ opony koła dojazdowego lub zapasowego i zm ...

    Categorie