Mercedes-Benz GLA: Hamulce

Ważne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

OSTRZEŻENIE

W przypadku zmiany biegu na niższy na śliskiej nawierzchni w celu zwiększenia skuteczności hamowania silnika koła napędzane mogą stracić przyczepność. Istnieje zwiększone ryzyko poślizgu i wypadku!

Na śliskiej nawierzchni nie należy zmieniać biegu na niższy, aby zwiększyć skuteczność hamowania silnika.


Dłuższe zjazdy

Podczas zjazdów z długich i stromych wzniesień należy odpowiednio wcześnie włączyć niższy bieg. W pojazdach z automatyczną skrzynią biegów trzeba w tym celu przełączyć wcześniej na ręczną zmianę biegów. Należy o tym szczególnie pamiętać podczas jazdy pojazdem obciążonym ładunkiem oraz podczas jazdy z przyczepą.

Zasada ta obowiązuje również podczas jazdy z włączonym TEMPOMATEM, ogranicznikiem prędkości lub aktywnym asystentem regulacji odległości DISTRONIC.

Umożliwia to wykorzystanie efektu hamowania silnikiem do utrzymywania odpowiedniej prędkości bez konieczności ciągłego hamowania. Dzięki temu układ hamulcowy jest mniej obciążany, co zapobiega przegrzaniu i w związku z tym przedwczesnemu zużyciu okładzin hamulcowych.

Krótkie wciśnięcie pedału gazu podczas zjazdu ze wzniesienia przy aktywnym krótko programie manualnej zmiany biegów M (pojazdy z automatyczną skrzynią biegów): automatyczna skrzynia biegów może się przełączyć na ostatnio aktywny program jazdy E lub S. Automatyczna skrzynia biegów może się przełączyć na wyższy bieg. W wyniku tego skuteczność hamowania silnikiem może się zmniejszyć.

Duże i małe obciążanie hamulców

OSTRZEŻENIE

Jeśli podczas jazdy stopa spoczywa na pedale hamulca, może dojść do przegrzania układu hamulcowego. W wyniku tego wydłuża się droga hamowania i może nawet dojść do awarii układu hamulcowego. Istnieje ryzyko wypadku!

Pedału hamulca nie należy nigdy wykorzystywać jako podnóżka. Podczas jazdy nie należy równocześnie wciskać pedału hamulca i pedału gazu.


Wskazówka

Trwałe wciśnięcie pedału hamulca powoduje nadmierne i przedwczesne zużycie okładzin hamulcowych.


Po mocnym obciążeniu hamulców nie należy natychmiast parkować pojazdu. Należy przez chwilę jechać dalej. Pęd powietrza doprowadzi do szybszego ostygnięcia okładzin i tarcz hamulcowych.

Nawet jeżeli stosowana technika jazdy pozwala na umiarkowane korzystanie z hamulców, należy od czasu do czasu sprawdzać ich pełną skuteczność. W tym celu należy szybko wyhamować pojazd jadący z dość dużą prędkością, nie stwarzając zagrożenia dla ruchu. Daje to lepsze wyczucie hamulców i poprawia cierność okładzin.   

Mokra jezdnia

Jeżeli podczas jazdy w intensywnym deszczu hamulec nie był używany przez dłuższy czas, przy pierwszym naciśnięciu pedału hamulca reakcja może być opóźniona. Również po myciu pojazdu lub przejeździe przez głęboką wodę może wystąpić takie zachowanie.

Pedał hamulca wymaga wówczas wciskania z większą siłą. Z tego powodu należy zachować większą niż zwykle odległość od pojazdu poprzedzającego.

Po jeździe na mokrej nawierzchni oraz po umyciu pojazdu należy wyczuwalnie zahamować, zwracając uwagę, aby niespodziewanym manewrem nie spowodować zagrożenia dla ruchu drogowego. Na skutek rozgrzania tarcze hamulcowe schną szybciej, co przeciwdziała ich korodowaniu.   

Ograniczona skuteczność hamowania na drogach posypanych solą

W przypadku jazdy po drogach posypanych solą na tarczach i okładzinach hamulcowych może się utworzyć warstwa soli. W wyniku tego droga hamowania może się znacznie wydłużyć.
  • Należy od czasu do czasu zahamować z uwzględnieniem warunków na drodze, aby usunąć ewentualną warstwę soli.
  • Na koniec jazdy i w momencie jej ponownego rozpoczęcia wcisnąć ostrożnie pedał hamulca.
  • Należy zachować szczególnie duży odstęp bezpieczeństwa w stosunku do poprzedzającego pojazdu.

Nowe okładziny hamulcowe

Nowe lub wymienione okładziny i tarcze hamulcowe uzyskują pełną sprawność dopiero po przejechaniu kilkuset kilometrów. W tym czasie należy kompensować zmniejszoną skuteczność hamowania poprzez silniejsze wciskanie pedału hamulca.

Ze względów bezpieczeństwa firma Daimler AG zaleca montowanie w pojeździe wyłącznie okładzin hamulcowych dopuszczonych do stosowania w pojazdach marki Mercedes-Benz. Okładziny hamulcowe niedopuszczone do stosowania w pojazdach marki Mercedes-Benz mogą niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

    Wskaźnik ECO

    We wskaźniku ECO widać, na ile ekonomiczna jest technika jazdy kierowcy. Wskaźnik ECO pomaga utrzymać zoptymalizowaną technikę jazdy w dan ...

    Jazda na mokrej nawierzchni

    Aquaplaning W przypadku mokrej nawierzchni może dojść w zależności od poziomu wody, prędkości i głębokości bieżn ...

    Categorie