Honda CR-V: O pasach bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa są najbardziej skutecznym urządzeniem podnoszącym bezpieczeństwo, ponieważ utrzymują pasażerów i kierowcę w pojeździe, umożliwiając wykorzystanie wielu innych wbudowanych elementów podnoszących bezpieczeństwo.

Poza tym chronią przed uderzeniem w elementy wewnętrzne pojazdu, w innych pasażerów, jak również przed wyrzuceniem na zewnątrz pojazdu. Poprawnie zapięte pasy bezpieczeństwa utrzymują ciało w odpowiedniej pozycji podczas wypadku, umożliwiając pełne wykorzystanie dodatkowej ochrony zapewnianej przez poduszki powietrzne.

Ponadto pasy bezpieczeństwa pomagają chronić kierowcę i pasażerów w niemal wszystkich rodzajach wypadków, w tym:

 • zderzeniach czołowych
 • zderzeniach bocznych
 • zderzeniach tylnych
 • dachowaniach

NIEBEZPIECZEŃSTWO

Nieprawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa podnosi ryzyko odniesienia poważnych obrażeń lub śmierci podczas wypadku, pomimo tego, że pojazd ma poduszki powietrzne.

Upewnić się, że kierowca i pasażerowie mają zawsze prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa.

NIEBEZPIECZEŃSTWO: Konstrukcja pasów przewiduje ich oddziaływanie na układ kostny człowieka. Pas powinien przechodzić w poprzek miednicy lub poprzez miednicę, klatkę piersiową i bark. Należy unikać umieszczania biodrowej części pasa na brzuchu.

NIEBEZPIECZEŃSTWO: Pasy bezpieczeństwa powinny być zapięte z minimalnym luzem, uwzględniając jednocześnie komfort podróżowania. Nadmierny luz w znacznym stopniu zmniejsza skuteczność zadziałania pasa w chwili wypadku.

NIEBEZPIECZEŃSTWO: Taśmy pasów nie mogą być skręcone.

NIEBEZPIECZEŃSTWO: Jeden pas może służyć tylko jednej osobie. Zabezpieczenie tym samym pasem pasażera i trzymanego na jego kolanach dziecka stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.


■ Biodrowe/ramieniowe pasy bezpieczeństwa Wszystkie cztery lub siedem miejsc siedzących jest wyposażonych w biodrowe/ ramieniowe pasy bezpieczeństwa z blokadą zwijaczy. Podczas normalnego użytkowania zwijacz pozwala na swobodne ruchy ciała, zachowując napięcie pasa. Podczas kolizji lub nagłego zatrzymania zwijacz blokuje się, aby utrzymać ciało.

Pas bezpieczeństwa musi być prawidłowo zapięty w przypadku korzystania z fotelika dla dziecka skierowanego przodem do kierunku jazdy.

■ Prawidłowe użycie pasów bezpieczeństwa

Stosować poniższe zalecenia:

 • Wszyscy podróżujący powinni siedzieć wyprostowani, opierając się o oparcie i pozostać w takiej pozycji przez cały czas jazdy. Pochylanie się redukuje efektywność pasa bezpieczeństwa i może zwiększyć ryzyko odniesienia poważnych obrażeń podczas wypadku.
 • Nigdy nie umieszczać biodrowego/ramieniowego pasa bezpieczeństwa pod ramieniem albo za plecami. Może to spowodować poważne obrażenia podczas wypadku.
 • Jeden pas nie może być używany przez dwie osoby jednocześnie. Takie użycie pasa może spowodować poważnie obrażenia podczas wypadku.
 • Nie zakładać na pas bezpieczeństwa żadnych dodatkowych akcesoriów. Urządzenia, które mają podnosić komfort lub zmieniać pozycję pasa bezpieczeństwa, mogą obniżyć skuteczność jego działania i zwiększyć możliwość odniesienia obrażeń podczas wypadku.

Pasy bezpieczeństwa nie zabezpieczą w pełni podczas każdego wypadku. Jednakże w większości przypadków mogą obniżyć ryzyko odniesienia poważnych obrażeń.

Większość krajów wymaga zakładania pasów bezpieczeństwa. Prosimy zapoznać się z przepisami prawnymi krajów, po których będą Państwo podróżować samochodem.

W przypadku zbyt szybkiego rozwinięcia pasa bezpieczeństwa zostanie on zablokowany. Jeśli tak się stanie, należy nieznacznie zwinąć pas, a następnie powoli go rozwinąć.


Przypomnienie o zapięciu pasa bezpieczeństwa

Przypomnienie o zapięciu pasa bezpieczeństwa


■ Fotele przednie System pasów bezpieczeństwa obejmuje również lampkę na tablicy wskaźników, która przypomina kierowcy lub pasażerowi siedzącemu z przodu o konieczności zapięcia pasów.

W przypadku ustawienia wyłącznika zapłonu w położeniu włączonym *1 bez zapięcia
pasa bezpieczeństwa wskaźnik będzie migać. Po kilku sekundach wskaźnik zacznie świecić światłem ciągłym i pozostanie włączony do czasu zapięcia pasa bezpieczeństwa.

Podczas jazdy będzie także co pewien czas rozbrzmiewać brzęczyk, a lampka będzie migać do momentu zapięcia pasa bezpieczeństwa.

*1: Wersje z systemem dostępu bezkluczykowego mają przycisk ENGINE START/STOP zamiast wyłącznika zapłonu.

Lampka zaświeci się również, gdy pasażer siedzący z przodu nie zapnie pasa bezpieczeństwa w ciągu sześciu sekund od momentu ustawienia wyłącznika zapłonu w położeniu ZAPŁON *1.


Lampka nie zapala się ani brzęczyk nie emituje żadnego dźwięku, gdy na fotelu pasażera nikt nie siedzi.

Jeśli lampka zapala się lub brzęczyk emituje sygnał dźwiękowy, gdy przedni fotel pasażera nie jest zajęty.

Sprawdzić:

 • czy na przednim fotelu pasażera nie położono ciężkiego przedmiotu;
 • czy kierowca zapiął swój pas bezpieczeństwa.

Jeśli lampka nie zapala się, gdy pasażer zajął fotel i nie zapiął pasa bezpieczeństwa, powodem może być zakłócenie działania czujnika wykrywania zajętego miejsca. Sprawdzić:

 • Obecność poduszki na fotelu.
 • Nieprawidłową pozycję pasażera na przednim fotelu.

Jeśli nie występuje żaden z podanych warunków, należy zgłosić się do ASO Honda celem sprawdzenia pojazdu.


Przypomnienie o zapięciu pasa bezpieczeństwa


■ Tylne siedzenia Pojazd monitoruje użycie pasów bezpieczeństwa na tylnych siedzeniach.

Interfejs informacyjny kierowcy powiadamia o użyciu tylnych pasów bezpieczeństwa.

Wyświetlacz sygnalizuje:

 • Otwarcie i zamknięcie tylnych drzwi.
 • Zapięcie lub odpięcie dowolnego tylnego pasa bezpieczeństwa.

Jeśli któryś z pasażerów siedzących z tyłu odepnie swój pas bezpieczeństwa podczas jazdy, włączy się brzęczyk.

Aby zobaczyć wyświetlacz należy: Nacisnąć przycisk (wyświetlacz/
informacje).

Automatyczny napinacz pasa bezpieczeństwa

Fotele przednie i zewnętrzne fotele drugiego rzędu są wyposażone w automatyczne napinacze pasów bezpieczeństwa zwiększające bezpieczeństwo.

Napinacze automatycznie napinają przednie i zewnętrzne środkowe pasy bezpieczeństwa podczas umiarkowanych i poważnych zderzeń czołowych, czasami nawet wtedy, gdy kolizja nie jest wystarczająco poważna, aby aktywować przednie poduszki powietrzne.

Automatyczny napinacz pasa bezpieczeństwa


Napinacz pasa bezpieczeństwa jest urządzeniem jednorazowym.

Uruchomienie napinacza powoduje zaświecenie się lampki SRS. Sprawdzić dokładnie układ pasów bezpieczeństwa w serwisie i wymienić napinacz, ponieważ może on nie gwarantować bezpieczeństwa w kolejnym wypadku.

Podczas zderzenia o umiarkowanej lub dużej sile napinacz znajdujący się po stronie uderzenia również może zadziałać.


Elektryczne napinacze pasów bezpieczeństwa

Te napinacze przednich pasów bezpieczeństwa wykorzystują silnik elektryczny i są uaktywniane, gdy działa układ CMBS, układ wspomagania hamulców lub układ VSA. Mogą się także uaktywnić w przypadku wykonania gwałtownego skrętu lub w trakcie kolizji. Po naprężeniu pasy bezpieczeństwa zostają poluzowane, tzn. przywracany jest ich poprzedni stan.

Ponadto e-napinacze podnoszą komfort korzystania z pojazdu, naprężając częściowo pas bezpieczeństwa po jego zapięciu, po wciśnięciu pedału hamulca z większą niż standardowa siłą i podczas pokonywania ostrych zakrętów, a po odpięciu pasa naprężają go całkowicie.

Elektryczne napinacze pasów bezpieczeństwa


Jeśli podczas kolizji zadziałały jedynie e-napinacze pasów bezpieczeństwa, nie trzeba wymieniać żadnych podzespołów.

E-napinacze pasów bezpieczeństwa mogą nie zadziałać, gdy:

 • Świeci lampka układu SRS.
 • Zapalona lampka układu VSA (kontroli stabilności jazdy).

  Zapinanie pasa bezpieczeństwa

  Po ustawieniu przedniego fotela w odpowiedniej pozycji oraz siedząc w pozycji wyprostowanej i opierając się o oparcie: 1. Powoli rozwinąć pas bezpiecze ...

  Categorie