Honda CR-V: Środki ostrożności podczas jazdy

Honda CR-V –> Honda CR-V - Instrukcja Obsługi –> Jazda –> Podczas jazdy –> Środki ostrożności podczas jazdy

Wskazówki dotyczące jazdy samochodem SUV

Pojazdy typu SUV dachują znacznie częściej od innych rodzajów pojazdów. Aby uniknąć ryzyka utraty kontroli i wywrotki:

 • Wchodzić w zakręty z mniejszą prędkością niż w przypadku samochodu osobowego.
 • W miarę możliwości unikać ostrych zakrętów i nagłych manewrów.
 • Nie wprowadzać w pojeździe żadnych zmian, które mogłyby zmienić jego środek ciężkości.
 • Nie umieszczać ciężkiego bagażu na bagażniku dachowym.

Podczas mgły

Podczas mgły widoczność jest ograniczona. Podczas jazdy należy włączyć światła mijania, nawet w ciągu dnia. Należy zwolnić i wykorzystać linię rozdzielającą pasy, bariery zabezpieczające i światła tylne poprzedzającego pojazdu jako punkty odniesienia.

Podczas silnego wiatru

Jeśli podczas jazdy silny wiatr kołysze pojazdem, trzymać mocno kierownicę. Zmniejszyć powoli prędkość i utrzymywać tor jazdy na środkowej części drogi. Uważać na podmuchy wiatru podczas opuszczania tuneli, jazdy po mostach lub wzdłuż koryt rzecznych. Uważać również podczas jazdy przez otwarte przestrzenie, takie jak kamieniołomy, oraz podczas mijania dużych ciężarówek.

OSTRZEŻENIE: Nie wjeżdżać w głęboką wodę.

Przejeżdżanie przez głęboką wodę grozi uszkodzeniem silnika i układów elektrycznych oraz zatrzymaniem samochodu.

UWAGA

Naciskając pedał przyspieszenia, nie należy obsługiwać dźwigni zmiany biegów. Może to spowodować uszkodzenie skrzyni biegów.

UWAGA

Elektryczny układ wspomagania kierownicy nagrzewa się w wyniku wielokrotnego obracania kierownicy przy bardzo małej prędkości lub przytrzymywania kierownicy w skrajnym prawym lub lewym położeniu. Układ przechodzi w tryb ochronny, a jego wydajność spada.

Obracanie kierownicy staje się coraz cięższe. Działanie układu EPS zostaje przywrócone po schłodzeniu układu.

Kontynuowanie działania w tych warunkach może ostatecznie uszkodzić układ.

W przypadku obrócenia wyłącznika zapłonu w położenie AKCESORIA (I)*1 podczas jazdy następuje wyłączenie silnika oraz wszystkich funkcji wspomagających kierowanie i hamowanie, co utrudnia utrzymanie panowania nad pojazdem.

Nie ustawiać dźwigni zmiany biegów w położeniu (N), ponieważ spowoduje to utratę możliwości hamowania silnikiem (i przyspieszania).


*1: Wersje z systemem dostępu bezkluczykowego mają przycisk ENGINE START/STOP zamiast wyłącznika zapłonu.

Podczas deszczu

Podczas opadów deszczu drogi stają się śliskie. Podczas jazdy należy unikać mocnego hamowania, gwałtownego przyspieszania i szybkich ruchów kierownicą. Należy również zachować większą ostrożność. Ze zjawiskiem akwaplanacji można często spotkać się podczas jazdy po drogach z nierównościami wypełnionymi wodą. Należy unikać jazdy w głębokiej wodzie i po zalanych drogach. Grozi to uszkodzeniem silnika lub układu przeniesienia napędu albo usterką podzespołu elektrycznego.

Inne środki ostrożności

W przypadku silnego uderzenia w obiekt znajdujący się pod pojazdem należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Sprawdzić, czy na dolnej części podwozia nie ma uszkodzeń ani wycieku płynu.

Podczas pierwszych 1000 km eksploatacji należy unikać gwałtownego przyspieszania i jazdy z pełnym otwarciem przepustnicy, aby nie uszkodzić silnika lub układu napędowego.

Należy unikać gwałtownego i ostrego hamowania przez pierwsze 300 km.

Zasady tej należy również przestrzegać po wymianie klocków hamulcowych.


Nieprawidłowe korzystanie z samochodu może być przyczyną wypadku lub wywrotki.


Zachować ostrożność podczas występowania zjawiska akwaplanacji. Prowadząc z nadmierną prędkością pojazd po drodze pokrytej wodą pomiędzy oponami a nawierzchnią drogi tworzy się warstwa wody. W takim wypadku pojazd nie jest w stanie reagować np. na ruchy kierownicy lub próby hamowania.

Podczas redukcji biegów należy powoli zwalniać. Jeśli droga jest śliska, nagłe hamowanie silnikiem może doprowadzić do uślizgu kół.


  Uruchamianie silnika (wersje z systemem dostępu bezkluczykowego)

  1. Upewnić się, że zaciągnięto hamulec postojowy. Lampka hamulca postojowego i układu hamulcowego (czerwona) zapala się na 15 sekund ...

  Bezstopniowa skrzynia biegów

  Wspomaganie ruszania Obroty biegu jałowego są zwiększone i samochód pełza z większą prędkością. Po zatrzymaniu utrzymywa ...

  Categorie