Fiat 500X: System start&stop

(zależnie od wyposażenia)

Urządzenie Start&Stop wyłącza automatycznie silnik za każdym razem, gdy samochód zatrzymuje się i uruchamia go ponownie, gdy kierowca zamierza wznowić jazdę.

Zwiększa to sprawność samochodu poprzez zmniejszenie zużycia paliwa, emisji gazów szkodliwych i redukcję hałasu.

OSTRZEŻENIE Przy każdym uruchomieniu silnika system ten uaktywnia się automatycznie, niezależnie od warunków (system aktywny lub nieaktywny), panujących przed wyłączeniem silnika.

Tryby dzialania

Tryb wyłączania się silnika

Wersje z manualną skrzynią biegów Po zatrzymaniu samochodu silnik wyłącza się, gdy skrzynia biegów znajduje się w położeniu luzu i zwolniony jest pedał sprzęgła.

Wersje z automatyczną skrzynią biegów Po zatrzymaniu samochodu i wciśnięciu pedału hamulca silnik wyłącza się, jeżeli dźwignia wybierania biegów znajduje się w pozycji innej niż R.

UWAGA W wersji z automatyczną skrzynią biegów, w przypadku zatrzymywania się na drodze na wzniesieniu, wyłączanie silnika jest nieaktywne, aby dostępne było działanie funkcji "Hill Hold Control" (funkcja aktywna tylko przy włączonym silniku).

O wyłączeniu silnika świadczy świecąca się w zestawie wskaźników lampka sygnalizacyjna .


Tryb ponownego uruchomienia silnika

Wersje z manualną skrzynią biegów W celu ponownego uruchomienia silnika należy nacisnąć pedał sprzęgła.

Jeśli, po wciśnięciu sprzęgła, samochód nie uruchomi się, należy ustawić dźwignię zmiany biegów na luzie i powtórzyć tę procedurę. Gdyby problem nadal miał miejsce, należy zwrócić się do ASO marki Fiat.

Wersje z automatyczną skrzynią biegów Aby ponownie uruchomić silnik, należy zwolnić pedał hamulca.

Przy wciśniętym hamulcu, jeśli dźwignia zmiany biegów znajduje się w trybie automatycznym D (Jazda), silnik uruchomi się ponownie po przestawieniu dźwigni w położenie R (Bieg wsteczny) lub N (Luz).

Ponadto przy wciśniętym hamulcu, jeśli dźwignia zmiany biegów jest w trybie "AutoStick", silnik uruchomi się ponownie po przestawieniu dźwigni w położenie + lub - albo R (Bieg wsteczny) lub N (Luz).

W przypadku automatycznego wyłączenia silnika, po przytrzymaniu wciśniętego pedału hamulca można zwolnić hamulec i pozostawić silnik wyłączony poprzez szybkie ustawienie dźwigni zmiany biegów w położeniu P (Parking).

Aby ponownie uruchomić silnik, wystarczy przestawić dźwignię w położenie inne niż P.

Wlaczanie/wylaczanie reczne systemu

Aby włączyć/wyłączyć ten system ręcznie, należy nacisnąć przycisk rys. 95 umieszczony na desce rozdzielczej.

System start&stop


Aktywacja systemu

O aktywacji systemu informuje zaświecony na wyświetlaczu specjalny komunikat. W takiej sytuacji dioda umieszczona na przycisku rys. 95 jest zgaszona.

Dezaktywacja systemu

O dezaktywacji systemu świadczy widniejący na wyświetlaczu komunikat.

W takiej sytuacji dioda umieszczona na przycisku rys. 95 jest zaświecona.

Funkcje bezpieczenstwa

W sytuacji wyłączenia silnika za pomocą systemu Start&Stop, jeżeli kierowca odepnie pas bezpieczeństwa i otworzy drzwi po swojej stronie, ponowne uruchomienie silnika będzie możliwe tylko przy użyciu wyłącznika zapłonu.

O takiej sytuacji kierowca jest informowany zarówno poprzez sygnał dźwiękowy (brzęczyk) jak i poprzez komunikat na wyświetlaczu.

UWAGA

W przypadku wymiany akumulatora należy zwracać się zawsze do ASO marki Fiat. Akumulator należy wymieniać na urządzenie tego samego typu (HEAVY DUTY) i o jednakowych parametrach.

OSTRZEŻENIE

Jeżeli wolimy komfort klimatyczny, może dezaktywować system Start & Stop, aby umożliwić nieprzerwane działanie układu klimatyzacji samochodu.

    Blokada wlaczania biegów

    System ten uniemożliwia przesunięcie dźwigni zmiany biegów z położenia P (Parking) lub N (luz), jeśli wcześniej nie wciśnięto ...

    Ogranicznik prędkości (speed limiter)

    Opis Jest to urządzenie, które umożliwia ograniczenie prędkości samochodu do wartości, które kierowca może sam zaprogramować. ...

    Categorie