Fiat 500X: Olej silnikowy

Sprawdzenie poziomu należy wykonać, gdy samochód stoi na poziomym podłożu, kilka minut (około 5) po wyłączeniu silnika.

Sprawdzić, czy poziom oleju silnikowego zawiera się pomiędzy punktami MIN i MAX znajdującymi się na wskaźniku kontrolnym A.

Uwaga W przypadku wersji 1.0 i 1.3 wskaźnik kontrolny A jest połączony na stałe z korkiem B.

Jeżeli poziom oleju jest w pobliżu lub poniżej punktu MIN, należy dolać oleju przez wlew do napełniania B do momentu osiągnięcia punktu odniesienia MAX.

Wyjąć wskaźnik kontroli poziomu oleju silnikowego A, wyczyścić go szmatką niepozostawiającą śladów i włożyć ponownie. Wyjąć ponownie i sprawdzić, czy poziom oleju silnikowego zawiera się pomiędzy punktami odniesienia MIN i MAX wytłoczonymi na wskaźniku.

Zużycie oleju silnikowego

Orientacyjne maksymalne zużycie oleju silnikowego wynosi 400 gramów na 1000 km. W pierwszym okresie użytkowania samochodu silnik znajduje się w fazie docierania, dlatego zużycie oleju silnikowego powinno ustabilizować się po przejechaniu pierwszych 5000 ÷ 6000 km.

OSTRZEŻENIE Po uzupełnieniu lub wymianie oleju, przed sprawdzeniem poziomu, należy uruchomić silnik na kilka sekund i odczekać kilka minut po jego wyłączeniu.

Plyn ukladu chlodzenia silnika

Jeśli poziom jest niewystarczający, należy odkręcić korek C zbiornika i dolać płynu opisanego w rozdziale "Dane techniczne".

PŁYN DO SPRYSKIWACZY SZYBY PRZEDNIEJ/SZYBY TYLNEJ

Jeśli poziom jest niewystarczający, należy podnieść korek D zbiornika i dolać płynu opisanego w rozdziale "Dane techniczne".

OSTRZEŻENIE Gdy poziom płynu jest niski, układ spryskiwaczy reflektorów (zależnie od wyposażenia), nie działa, nawet jeśli nadal działają spryskiwacze szyby przedniej/tylnej.

PŁYN HAMULCOWY

Sprawdzić, czy płyn jest na poziomie maksymalnym.

Jeśli poziom płynu w zbiorniku jest niewystarczający, należy odkręcić korek E i dolać płynu opisanego w rozdziale "Dane techniczne".

OSTRZEŻENIE Należy dokładnie oczyścić korek zbiornika i powierzchnię wokół niego. Przy otwieraniu korka należy zwracać szczególną uwagę, aby ewentualne zanieczyszczenia nie przedostały się do zbiornika.

Przy uzupełnianiu należy używać zawsze lejka zintegrowanego z filtrem o siatce mniejszej lub równej 0,12 mm.

OSTRZEŻENIE Płyn hamulcowy wchłania wilgoć. Jeżeli samochód używany jest przeważnie na obszarach o dużej wilgotności powietrza, płyn musi być wymieniany częściej niż wskazano w "Wykazie czynności przeglądów okresowych".

OLEJ SYSTEMU STEROWANIA AUTOMATYCZNĄ SKRZYNIĄ BIEGÓW / AUTOMATYCZNA SKRZYNIĄ BIEGÓW Z PODWÓJNYM SPRZĘGŁEM

Jeśli chodzi o sprawdzanie poziomu oleju przekładniowego, należy zwracać się wyłącznie do ASO marki Fiat.

AKUMULATOR

Akumulator nie wymaga dolewania do elektrolitu wody destylowanej.

Niemniej jednak wymagana jest okresowa kontrola ze strony ASO marki Fiat w celu zapewnienia odpowiedniej wydajności akumulatora.

Wymiana akumulatora

W razie konieczności akumulator należy wymienić na inny, oryginalny, o takich samych parametrach. Jeśli chodzi o konserwację akumulatora, należy zapoznać się ze wskazówkami przekazanymi przez jego producenta.

UŻYTECZNE ZALECENIA DOTYCZĄCE PRZEDŁUŻENIA TRWAŁOŚCI AKUMULATORA

Użyteczne zalecenia dotyczące przedłużenia trwałości akumulatora

W celu uniknięcia szybkiego rozładowania akumulatora i w celu przedłużenia jego trwałości należy przestrzegać skrupulatnie następujących zaleceń:

 • przy parkowaniu samochodu sprawdzić, czy drzwi, pokrywy i schowki są dokładnie zamknięte, aby uniknąć pozostawienia wewnątrz nadwozia zaświeconych lamp sufitowych;
 • wyłączać lampy sufitowe: niemniej w samochodzie przewidziano system automatycznego wyłączania oświetlenia wewnętrznego;
 • przy wyłączonym silniku nie pozostawiać na dłuższy okres włączonych urządzeń (np. radioodtwarzacza, świateł awaryjnych itp.);
 • przed jakąkolwiek interwencją w zakresie instalacji elektrycznej odłączyć zacisk z bieguna ujemnego akumulatora.

Jeżeli po zakupie samochodu zamierza się zainstalować akcesoria elektryczne wymagające ciągłego zasilania elektrycznego (np. alarm) lub akcesoria obciążające bilans elektryczny, należy zwrócić się do ASO marki Fiat, w której specjaliści określą całkowity pobór prądu elektrycznego.

OSTRZEŻENIE W wyniku odłączenia akumulatora układ kierowniczy wymaga konfiguracji, co zostanie zasygnalizowane przez zaświecenie się lampki sygnalizacyjnej w zestawie
wskaźników (lub symbolu na wyświetlaczu). Aby wykonać tę procedurę, wystarczy obrócić kierownicą w krańcowe jej położenia lub po prostu jechać prosto przez około sto metrów.

OSTRZEŻENIE Akumulator utrzymywany przez dłuższy okres w stanie naładowania mniejszym niż 50% ulega zasiarczeniu, zmniejsza się jego pojemność, a tym samym zdolność do uruchomienia samochodu.

Ponadto akumulator jest bardziej podatny na zamarznięcie (może to wystąpić już przy -10ºC). W przypadku dłuższej nieaktywności samochodu należy zapoznać się z opisem w sekcji "Długie nieużytkowanie samochodu" w rozdziale "Uruchamianie i jazda".

  Sprawdzanie poziomów plynów

  Wersje 1.0 Wskaźnik kontroli poziomu oleju silnikowego Korek/Wlew oleju silnikowego Płyn chłodzący silnik Płyn do spryskiwaczy szyby przed ...

  Uwaga i ostrzeżenie

  UWAGA Nie należy nigdy palić papierosów podczas wykonywania operacji w komorze silnika: mogą tam występować gazy lub łatwopalne opary, istn ...

  Categorie