Fiat 500X: Lampki sygnalizacyjne
Lampka sygnalizacyjna

Co oznacza

NISKI POZIOM PŁYNU HAMULCOWEGO/WŁĄCZONY ELEKTRYCZNY HAMULEC POSTOJOWY

Niski poziom płynu hamulcowego

Lampka ta zaświeca się, gdy poziom płynu hamulcowego jest poniżej wartości poziomu minimalnego, co może oznaczać wyciek płynu z układu hamulcowego. Należy uzupełnić płyn do właściwego poziomu, a następnie sprawdzić, czy lampka sygnalizacyjna zgasła. Jeśli lampka sygnalizacyjna nadal się świeci, należy zwrócić się do ASO marki Fiat.

Włączony elektryczny hamulec postojowy

Lampka ta zaświeca się, gdy włączony jest elektryczny hamulec postojowy. Należy wyłączyć elektryczny hamulec postojowy, a następnie sprawdzić, czy lampka sygnalizacyjna zgasła. Jeśli lampka sygnalizacyjna nadal się świeci, należy zwrócić się do ASO marki Fiat.

AWARIA EBD

Jednoczesne zaświecanie się lampek sygnalizacyjnych (czerwona) i
(żółto-pomarańczowa) przy
włączonym silniku oznacza usterkę systemu EBD lub niedostępność tego układu. W takiej sytuacji przy nagłym hamowaniu może wystąpić zablokowanie kół tylnych, z możliwością poślizgu.

Należy prowadzić bardzo ostrożnie samochód i zwrócić się natychmiast do ASO marki Fiat w celu sprawdzenia układu.

ALARM ELEKTRONICZNY

Lampka sygnalizacyjna zaświeca się po włączeniu alarmu elektronicznego (funkcja czuwania).

NIEZAPIĘTE PASY BEZPIECZEŃSTWA

Ta lampka sygnalizacyjna świeci się, gdy samochód stoi, a pas bezpieczeństwa po stronie kierowcy i/lub po stronie pasażera nie jest zapięty. Lampka ta miga, a jednocześnie emitowany jest sygnał dźwiękowy, gdy samochód jest w ruchu, a pas bezpieczeństwa po stronie kierowcy i/lub po stronie pasażera (miejsce zajęte) nie jest prawidłowo zapięty. Należy zapiąć pas bezpieczeństwa.

AWARIA PODUSZKI POWIETRZNEJ

Ciągłe świecenie się lampki sygnalizacyjnej oznacza awarię układu poduszek powietrznych

NADMIERNA TEMPERATURA PŁYNU CHŁODZĄCEGO SILNIK

Lampka sygnalizacyjna (lub w niektórych wersjach ikona na wyświetlaczu) zaświeca się, jeśli silnik jest przegrzany.

W przypadku normalnej jazdy: zatrzymać samochód, wyłączyć silnik i sprawdzić, czy poziom płynu chłodzącego w zbiorniku nie znajduje się poniżej znaku MIN. Jeśli tak jest, należy poczekać na ochłodzenie się silnika, a następnie odkręcić powoli i ostrożnie korek, dolać płynu chłodzącego i sprawdzić, czy poziom płynu ustalił się pomiędzy widniejącymi na zbiorniku znakami MIN i MAX. Ponadto należy sprawdzić wzrokowo, czy nie występują ewentualne wycieki płynu. Jeżeli przy następnym uruchomieniu silnika lampka sygnalizacyjna (lub ikona na wyświetlaczu) zaświeci się ponownie, należy zwrócić się do ASO marki Fiat.

W przypadku uciążliwej eksploatacji samochodu (np. do jazdy po torze wyścigowym): zmniejszyć prędkość i - w przypadku, gdy lampka świeci się nadal - zatrzymać samochód. Odczekać 2 lub 3 minuty przy włączonym silniku i delikatnie zwiększonych obrotach, aby spowodować szybszą cyrkulację płynu chłodzącego, następnie należy wyłączyć silnik. Sprawdzić, czy poziom płynu chłodzącego jest prawidłowy, jak opisano wcześniej.

OSTRZEŻENIE Po bardzo intensywnej jeździe zaleca się nie wyłączać silnika, ale pozostawić go włączonym i z lekko zwiększonymi obrotami przez kilka minut przed jego wyłączeniem.

AWARIA UKŁADU WSPOMAGANIA KIEROWNICY

Po przekręceniu kluczyka w położenie MAR lampka sygnalizacyjna (lub symbol na wyświetlaczu) zaświeca się, ale powinna zgasnąć po kilku sekundach. Jeżeli lampka sygnalizacyjna (lub symbol na wyświetlaczu) świeci się, może nie działać wspomaganie układu kierowniczego i może być konieczne wywarcie znacznie większej siły przy obrocie kierownicą, niemniej możliwość skręcania pozostanie zachowana. W niektórych wersjach na wyświetlaczu pojawia się specjalny komunikat. Należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

SYSTEM iTPMS

Awaria systemu iTPMS

W momencie zauważenia awarii w systemie iTPMS lampka sygnalizacyjna miga przez 75 sekund, następnie świeci światłem stałym i wyświetlany jest komunikat ostrzegawczy. Sytuacja taka ma miejsce również w przypadku, gdy zostanie zamontowane jedno lub kilka kół bez czujnika, dopóki nie zostaną przywrócone początkowe warunki.

OSTRZEŻENIE Nie należy kontynuować podróży, gdy przebita jest jedna lub kilka opon, bowiem jazda samochodem może być wówczas ryzykowna. Należy zatrzymać samochód, unikając gwałtownego hamowania i skręcania. Wykonać natychmiastową naprawę za pomocą specjalnego zestawu do naprawy opon (patrz sekcja "Zestaw Fix&Go" w rozdziale "W razie awarii") i zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

Niewystarczające ciśnienie w oponach

Lampka sygnalizacyjna zaświeca się, wraz z komunikatem widniejącym na wyświetlaczu, aby zasygnalizować, że ciśnienie w oponach jest poniżej wartości zalecanej i/lub że następuje powolny spadek ciśnienia. W tego typu sytuacjach może nie być zapewniona odpowiednia trwałość opony i optymalne zużycie paliwa.

W każdej sytuacji, w której na wyświetlaczu pojawia się specjalny komunikat, należy OBOWIĄZKOWO zapoznać się z opisem w sekcji "Koła" w rozdziale "Dane techniczne", postępując ściśle zgodnie z treścią instrukcji.

Po przywróceniu normalnych warunków użytkowania samochodu należy wykonać procedurę zresetowania.

OSTRZEŻENIE Nie należy kontynuować jazdy przy jednej lub kilku przebitych oponach, ponieważ prowadzenie samochodu jest niebezpieczne. Należy zatrzymać samochód, unikając gwałtownego hamowania i skręcania.

AWARIA SYSTEMU ABS

Lampka ta zaświeca się, gdy system ABS jest niesprawny. W takim przypadku układ hamulcowy pozostaje niezmiennie sprawny, ale system ABS nie jest w stanie zapewnić odpowiednich osiągów. Należy zachować ostrożność i zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

SYSTEM ESC

Interwencja systemu ESC

O interwencji systemu informuje migająca lampka sygnalizacyjna: jest to oznaka, że samochód znajduje się w krytycznych warunkach stabilności i przyczepności kół do nawierzchni drogi.

Awaria systemu ESC

Jeśli lampka sygnalizacyjna nie gaśnie lub świeci się nadal podczas pracy silnika, oznacza, że rozpoznano awarię w systemie ESC. Należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

Awaria systemu Hill Hold Control

Zaświecanie się lampki sygnalizacyjnej, a jednocześnie wyświetlanie na ekranie specjalnego komunikatu, oznacza awarię w systemie Hill Hold Control. Należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

CZĘŚCIOWE/CAŁKOWITE WYŁĄCZENIE AKTYWNYCH SYSTEMÓW BEZPIECZEŃSTWA

Zaświecenie się lampki sygnalizacyjnej oznacza, że niektóre systemy bezpieczeństwa zostały częściowo wyłączone przez kierowcę.

ŚWIATŁO PRZECIWMGŁOWE TYLNE

Lampka sygnalizacyjna zaświeca się po włączeniu tylnego światła przeciwmgłowego.

AWARIA ELEKTRYCZNEGO HAMULCA POSTOJOWEGO

Lampka ta zaświeca się w momencie rozpoznania awarii w elektrycznym hamulcu postojowym. Należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat

AWARIA SYSTEMU EOBD/WTRYSKU

W normalnych warunkach, po ustawieniu wyłącznika zapłonu w położeniu MAR, lampka sygnalizacyjna zaświeca się, ale powinna zgasnąć zaraz po uruchomieniu silnika. Funkcjonowanie lampki sygnalizacyjnej może zostać zweryfikowane - przy pomocy specjalnej aparatury - przez funkcjonariuszy kontroli ruchu drogowego. Należy przestrzegać przepisów obowiązujących w kraju, w którym się podróżuje. 13)

Awaria układu wtrysku

Jeśli lampka ta pozostaje zaświecona lub zaświeca się podczas jazdy, oznacza, że układ wtrysku nie działa prawidłowo. Jeśli lampka ta świeci światłem stałym, sygnalizuje nieprawidłowe działanie w systemie zasilania/zapłonu, co może spowodować wysokie emisje spalin, ewentualną utratę osiągów, złe właściwości jezdne i wysokie zużycie paliwa. W niektórych wersjach na wyświetlaczu pojawia się specjalny komunikat. Lampka sygnalizacyjna zgaśnie, jeżeli usterka zostanie wyeliminowana, jednak system zapamięta tę sygnalizację. W tego typu tych warunkach można kontynuować podróż, unikając jednak nadmiernego przeciążania silnika lub wysokich prędkości. Dłuższe używanie samochodu ze świecącą się lampką sygnalizacyjną może spowodować awarie. Należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

Uszkodzenie katalizatora

Jeśli lampka ta miga, oznacza, że prawdopodobnie uległ uszkodzeniu katalizator. Należy zwolnić pedał przyspieszenia, zmniejszając obroty silnika, dopóki lampka nie przestanie migać. Kontynuować jazdę z umiarkowaną prędkością, unikając jazdy, która może spowodować ponowne miganie lampki i zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

AWARIA SYSTEMU WTRYSKU AdBlue (WODNEGO ROZTWORU MOCZNIKA) (wersje Diesel) (zależnie od wyposażenia)

Lampka sygnalizacyjna zaświeca się (jednocześnie, dla wersji/rynków, gdzie przewidziano, w zestawie wskaźników pojawia się specjalny komunikat), w przypadku wprowadzenia do układu płynu niezgodnego z parametrami nominalnymi lub w przypadku rozpoznania średniego zużycia AdBlue (wodnego roztworu mocznika) na poziomie przekraczającym 50%.

Należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

Jeśli usterka nie zostanie rozwiązana, przy każdorazowym osiągnięciu kolejnej wartości progowej będzie pojawiać się na wyświetlaczu w zestawie wskaźników specjalny komunikat, po czym nie będzie już możliwości ponownego uruchomienia silnika.

Gdy do zablokowania możliwości ponownego uruchomienia samochodu pozostanie około 200 km, w zestawie wskaźników pojawi się specjalny komunikat (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) i będzie emitowany sygnał dźwiękowy.

SYSTEM LANE ASSIST

Lampka sygnalizacyjna zaświeca się w następujący sposób: Lampka (koloru białego) świeci światłem stałym: oznacza, że system jest aktywny, ale nie rozpoznano linii wyznaczających pas ruchu (linie pasa ruchu są koloru szarego).

Lampka (koloru żółto-pomarańczowego) miga: oznacza, że samochód zbliżył się do linii wyznaczającej pas ruchu i najprawdopodobniej ją przekroczy.

Lampka (koloru zielonego) świeci światłem stałym: oznacza, że system rozpoznał obie linie wyznaczające pas ruchu. System będzie oddziaływał na kierownicę w razie nieumyślnego zamiaru przekroczenia linii pasa ruchu.

WSTĘPNE NAGRZEWANIE ŚWIEC ŻAROWYCH (wersje Diesel)

Po ustawieniu wyłącznika zapłonu w położeniu MAR lampka sygnalizacyjna zaświeca się i gaśnie, gdy świece żarowe osiągną wstępnie określoną temperaturę. Włączenie silnika możliwe jest natychmiast po zgaśnięciu lampki sygnalizacyjnej.

OSTRZEŻENIE Jeżeli temperatura otoczenia jest umiarkowana lub wysoka, zaświecenie się tej lampki sygnalizacyjnej może być niemal niedostrzegalne.

AWARIA WSTĘPNEGO NAGRZEWANIA ŚWIEC ŻAROWYCH (wersje Diesel)

Miganie tej lampki oznacza awarię w układzie wstępnego nagrzewania świec żarowych. W takim przypadku należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

FULL BRAKE CONTROL OFF

Lampka sygnalizacyjna zaświeca się w przypadku dezaktywacji przez kierowcę systemu Full Brake Control lub w przypadku dezaktywacji automatycznej systemu wskutek tymczasowej jego awarii. Należy zwrócić się możliwie jak najszybciej do ASO marki Fiat.

REZERWA PALIWA/OGRANICZONY ZASIĘG

Lampka ta (lub ikona na wyświetlaczu) zaświeca się, gdy w zbiorniku pozostaje od 5 do 7 litrów paliwa.

ŚWIATŁA POZYCYJNE I ŚWIATŁA MIJANIA

Lampka sygnalizacyjna zaświeca się w momencie włączenia świateł pozycyjnych lub świateł mijania.

Funkcja ta umożliwia pozostawienie świateł włączonych przez określony czas po ustawieniu wyłącznika zapłonu w położeniu STOP (funkcja "Follow me").

AUTOMATYCZNE ŚWIATŁA DROGOWE

Lampka sygnalizacyjna zaświeca się po włączeniu automatycznych świateł drogowych.

ŚWIATŁA PRZECIWMGŁOWE PRZEDNIE

Lampka sygnalizacyjna zaświeca się po włączeniu przednich świateł przeciwmgłowych.

KIERUNKOWSKAZ LEWY

Lampka sygnalizacyjna zaświeci się, gdy dźwignia sterująca kierunkowskazami zostanie przesunięta w dół lub - razem ze strzałką prawego kierunkowskazu - gdy zostanie naciśnięty przycisk świateł awaryjnych.

KIERUNKOWSKAZ PRAWY

Lampka sygnalizacyjna zaświeci się, gdy dźwignia sterująca kierunkowskazami zostanie przesunięta w górę lub - razem ze strzałką lewego kierunkowskazu - gdy zostanie naciśnięty przycisk świateł awaryjnych.

INTERWENCJA SYSTEMU START&STOP

Lampka ta zaświeca się w przypadku interwencji systemu Start&Stop (wyłączenie silnika). Przy ponownym uruchomieniu silnika lampka ta gaśnie (jeśli chodzi o tryby uruchamiania silnika, patrz opis w sekcji "System Start&Stop" w rozdziale "Uruchamianie i jazda").

ZASILANIE BENZYNĄ

Lampka sygnalizacyjna zaświeca się podczas jazdy w trybie zasilania benzyną.

ŚWIATŁA DROGOWE

Lampka sygnalizacyjna zaświeca się po włączeniu świateł drogowych.

CZUJNIK NATĘŻENIA OŚWIETLENIA (zależnie od wyposażenia)

Mierzy natężenie oświetlenia we wnętrzu nadwozia i automatycznie reguluje jasność zestawu wskaźników.

    Lampki sygnalizacyjne i komunikaty

    OSTRZEŻENIE Oprócz lampki sygnalizacyjnej pojawia się specjalny komunikat i/lub emitowany jest sygnał dźwiękowy, o ile umożliwia to zestaw w ...

    Symbole pojawiajace sie na wyswietlaczu

    Symbol Co oznacza NIEWYSTARCZAJĄCE CIŚNIENIE OLEJU SILNIKOWEGOSymbol ten zaświeca się, jednocześnie na wyświetlaczu ...

    Categorie