Fiat 500X: Instalacja fotelika dzieciecego z pasami bezpieczenstwa

Fiat 500X –> Fiat 500X - Instrukcja Obslugi –> Bezpieczeństwo –> Systemy ochronne dla dzieci –> Instalacja fotelika dzieciecego z pasami bezpieczenstwa

Foteliki typu uniwersalnego, które mocowane są tylko pasami bezpieczeństwa, posiadają homologację w oparciu o normę EKG R44 i podzielone są na różne grupy wagowe.

OSTRZEŻENIE Rysunki przedstawiono jedynie orientacyjnie dla celów montażowych. Fotelik należy montować zgodnie z obowiązkowo dołączoną do niego instrukcją.

GRUPA 0 i 0+

Dzieci o wadze do 13 kg powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy w foteliku jak ten, który przedstawiono na rys. 72, który - dzięki temu, iż podtrzymuje głowę - nie powoduje przeciążenia szyi w przypadku nagłego hamowania.

Systemy ochronne dla dzieci


Tego typu fotelik jest przytrzymywany pasami bezpieczeństwa samochodu, jak wskazano na rys. 72 i powinien utrzymywać dziecko własnymi wbudowanymi pasami.

Grupa 1

Począwszy od 9 do 18 kg wagi dzieci mogą być przewożone zwrócone przodem do kierunku jazdy rys. 73.

Systemy ochronne dla dzieci


Grupa 2

Dzieci o wadze od 15 do 25 kg mogą być przytrzymywane bezpośrednio pasami bezpieczeństwa samochodu rys. 74.

Systemy ochronne dla dzieci


W tym przypadku foteliki pełnią jedynie funkcję prawidłowego ustawienia dziecka w stosunku do pasa bezpieczeństwa, tak aby odcinek przekątny pasa bezpieczeństwa przylegał do klatki piersiowej, a nie do szyi, a odcinek poziomy pasa przylegał do bioder, a nie do brzucha dziecka.

Grupa 3

Dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg istnieją odpowiednie urządzenia zabezpieczające, które umożliwiają prawidłowe ustawienia pasa bezpieczeństwa.

Na rysunku rys. 75 pokazano przykład poprawnego umieszczenia dziecka na tylnym siedzeniu.

Systemy ochronne dla dzieci


Dzieci o wzroście powyżej 1,50 m można zapinać pasem bezpieczeństwa jak osoby dorosłe.

Dostosowanie siedzen pasazerów do uzycia fotelików universali

Samochód jest zgodny z nową Dyrektywą Europejską 2000/3/WE, która reguluje montowalność fotelików dla dzieci na różnych miejscach w samochodzie, zgodnie z poniższą tabelą:

Dostosowanie siedzen pasazerów do uzycia fotelików universali


X = Miejsce siedzące nieodpowiednie dla dzieci z tej kategorii wagowej.

U = Odpowiednie dla systemów ochronnych kategorii "Uniwersalnej", zgodnie z Rozporządzeniem Europejskim EKG-R44 dla wskazanych "Grup".

(*) WAŻNE NIE należy NIGDY instalować fotelików skierowanych przeciwnie do kierunku jazdy na siedzeniu przednim, gdy aktywna jest poduszka powietrzna. Gdyby zamierzano zainstalować fotelik zwrócony przeciwnie do kierunku jazdy na siedzeniu przednim, należy wyłączyć daną poduszkę powietrzną (patrz opis w sekcji "Uzupełniający system bezpieczeństwa biernego (SRS) - Poduszki powietrzne").

    Bezpieczne przewozenie dzieci

    W celu zwiększenia ochrony, w razie zderzenia wszyscy pasażerowie powinni podróżować na siedząco i stosować odpowiednie systemy ochronne, o ...

    Instalacja fotelika ISOFIX

    Skrajne miejsca tylne samochodu wyposażone są w mocowania ISOFIX, aby w szybki, łatwy i bezpieczny sposób zamontować fotelik. System ISOFIX pozwala n ...

    Categorie