Fiat 500X: Drive mode selector (wybierak trybu jazdy)

Fiat 500X –> Fiat 500X - Instrukcja Obslugi –> Uruchamianie i jazda –> Drive mode selector (wybierak trybu jazdy)

(zależnie od wyposażenia)

Urządzenie to umożliwia, poprzez użycie pierścienia obrotowego A rys. 102 pokrętła na tunelu środkowym, ustawienie trzech różnych trybów jazdy ("reakcji" samochodu) w zależności od potrzeb kierowcy i od warunków ruchu drogowego.

- tryb "Auto"


- tryb "All
Weather"

- tryb "Sport".


Drive mode selector (wybierak trybu jazdy)


Poprzez pokładowe urządzenia elektroniczne urządzenie to oddziałuje na systemy kontroli dynamicznej pojazdu: silnik, układ kierowniczy, system ESC, system 4x4, skrzynię biegów. Komunikuje się również z zestawem wskaźników.

Pierścień obrotowy powraca zawsze do pozycji środkowej.

O zaakceptowaniu przez system żądanego trybu jazdy świadczy zaświecona obok ideogramu dioda oraz widniejący na wyświetlaczu w zestawie wskaźników symbol odpowiadający wspomnianemu ideogramowi.

Po uruchomieniu silnika system ten zachowuje zwykle tryb jazdy, który aktywny był w momencie wyłączenia silnika. Dla wersji/rynków, gdzie przewidziano, system przy uruchamianiu samochodu zawsze włącza się w trybie "Auto".

Tryb "Auto"

Tryb zalecany do jazdy normalnej, nastawiony na komfort i bezpieczeństwo w normalnych warunkach jazdy i przyczepności kół.

Tryb ten ogranicza również zużycie paliwa, ponieważ automatycznie nie tylko zmienia sposób rozdziału momentu napędowego pomiędzy oś przednią i tylną, ale też odłącza napęd na koła tylne, o ile umożliwiają to warunki jazdy i stan nawierzchni, po której porusza się samochód.

Włączanie

Gdy aktywny jest tryb "All Weather", należy obrócić pierścieniem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i przytrzymać go w takim położeniu przez co najmniej pół sekundy, do momentu zaświecenia się odnośnej diody i do momentu wskazania na wyświetlaczu wybranego trybu jazdy. Wówczas zgaśnie dioda odnośna do trybu jazdy, który włączony był wcześniej. Po zwolnieniu pokrętło powraca w położenie środkowe.

Gdy aktywny jest tryb "Sport", należy obrócić pierścieniem w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara i przytrzymać go w takim położeniu przez co najmniej pół sekundy, do momentu zaświecenia się odnośnej diody i do momentu wskazania na wyświetlaczu wybranego trybu jazdy.

Wówczas zgaśnie dioda odnośna do trybu jazdy, który włączony był wcześniej. Po zwolnieniu pokrętło powraca w położenie środkowe.

Tryb "All Weather"

Jest to tryb nastawiony na bezpieczeństwo jazdy w warunkach niskiej przyczepności kół samochodu (mokry asfalt, nawierzchnia śliska, jazda w deszczu lub śniegu). Ponadto zaleca się korzystać z tego trybu podczas jazdy po nawierzchni nierównej lub w terenie.

Włączanie

Gdy aktywny jest tryb "Auto", należy obrócić pierścieniem w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara i przytrzymać go w takim położeniu przez co najmniej pół sekundy, do momentu zaświecenia się odnośnej diody i do momentu wskazania na wyświetlaczu wybranego trybu jazdy.

Wówczas zgaśnie dioda odnośna do trybu jazdy, który włączony był wcześniej. Po zwolnieniu pokrętło powraca w położenie środkowe.

Gdy aktywny jest tryb "Sport", należy obrócić pierścieniem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i przytrzymać go w takim położeniu przez co najmniej pół sekundy, do momentu zaświecenia się odnośnej diody i do momentu wskazania na wyświetlaczu wybranego trybu jazdy. Wówczas zgaśnie dioda odnośna do trybu jazdy, który włączony był wcześniej. Po zwolnieniu pokrętło powraca w położenie środkowe.

Tryb "Sport"

Jest to tryb, który zwiększa przyjemność z jazdy o charakterze sportowym; równocześnie jednak zwiększa zużycie paliwa. Następuje zoptymalizowanie trakcji, co pozwala na lepsze osiągi, jeśli chodzi o trzymanie się przez samochód drogi, zwłaszcza na zakrętach.

Włączanie

Gdy aktywny jest tryb "Auto", należy obrócić pierścieniem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i przytrzymać go w takim położeniu przez co najmniej pół sekundy, do momentu zaświecenia się odnośnej diody i do momentu wskazania na wyświetlaczu wybranego trybu jazdy. Wówczas zgaśnie dioda odnośna do trybu jazdy, który włączony był wcześniej. Po zwolnieniu pokrętło powraca w położenie środkowe.

Gdy aktywny jest tryb "All Weather", należy obrócić pierścieniem w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara i przytrzymać go w takim położeniu przez co najmniej pół sekundy, do momentu zaświecenia się odnośnej diody i do momentu wskazania na wyświetlaczu wybranego trybu jazdy.

Wówczas zgaśnie dioda odnośna do trybu jazdy, który włączony był wcześniej. Po zwolnieniu pokrętło powraca w położenie środkowe.

SYGNALIZOWANIE ANOMALII

W razie anomalii związanych zarówno z systemem jak i z wybierakiem nastąpi automatyczne zablokowanie możliwości zmiany trybu. System automatycznie przejdzie do trybu "Auto". W takiej sytuacji na wyświetlaczu pojawi się specjalne ostrzeżenie. Należy wówczas możliwie jak najszybciej udać się do ASO marki Fiat w celu sprawdzenia systemu.

    Uwaga i ostrzeżenie

    UWAGA Należy zawsze zachowywać maksymalną ostrożność podczas jazdy, aby w razie potrzeby być w gotowości do zahamowania samochodem. Sy ...

    System park assist

    (zależnie od wyposażenia) Wersja z 4 czujnikami: zadaniem znajdujących się w zderzaku tylnym rys. 103 czujników parkowania jest rozpoznawanie obecno& ...

    Categorie