Dacia Duster: Pasy bezpieczeństwa

Chcąc zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zaleca się korzystanie z pasów niezależnie od długości trasy. Ponadto, w poszczególnych krajach obowiązują różne uregulowania prawne określające zasady stosowania pasów, z którymi każdy użytkownik samochodu musi się zapoznać.

Niewłaściwie ułożone lub skręcone pasy bezpieczeństwa mogą stać się przyczyną poważnych obrażeń w razie wypadku.

Dla jednej osoby, dorosłej lub dziecka, należy używać tylko jednego pasa bezpieczeństwa.

Nawet kobiety w ciąży powinny zapinać pasy. W takim przypadku, należy jednak zwrócić uwagę, aby pas biodrowy nie uciskał nadmiernie dolnej części brzucha i nie był zbyt luźny.


Przed uruchomieniem pojazdu, należy najpierw ustawić pozycję fotela kierowcy, następnie, wszyscy pasażerowie powinni wyregulować pasy bezpieczeństwa, aby uzyskać jak najlepsze zabezpieczenie.

Ustawienie fotela kierowcy (zależnie od wersji pojazdu)

 • Usiąść głęboko w fotelu (po zdjęciu płaszcza, kurtki...). Jest to istotne dla odpowiedniego ustawienia kręgosłupa;
 • ustawić odległość fotela od pedałów.

  Fotel powinien być na tyle odsunięty, aby umożliwić wciśnięcie do oporu pedału sprzęgła. Oparcie fotela powinno być ustawione w ten sposób, by ramiona pozostawały lekko zgięte;

 • ustawić pozycję zagłówka. Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, odległość między głową a zagłówkiem powinna być jak najmniejsza;
 • ustawić wysokość siedzenia. Ta regulacja pozwala na uzyskanie optymalnego pola widzenia podczas prowadzenia samochodu;
 • ustawić kierownicę w odpowiednim położeniu.

Pasy bezpieczeństwa


Regulacja pasów bezpieczeństwa Oprzeć się wygodnie.

Pas obojczykowy 1 musi przebiegać jak najbliżej szyi, jednak nie powinien na nią zachodzić.

Pas biodrowy 2 musi był ułożony płasko na udach i dosunięty do miednicy.Pas powinien możliwie jak najdokładniej przylegać do ciała. Np. unikać jazdy w zbyt grubych ubraniach i umieszczania pod pasem jakichkolwiek przedmiotów.

Zapinanie

Pasy bezpieczeństwa


Rozwinąć taśmę pasa powoli i bez szarpnięć, wprowadzić klamrę 4 w zamek 6, powodując ich zatrzaśnięcie (należy sprawdzić, czy pas jest prawidłowo zablokowany - w tym celu pociągnąć klamrę 4). Jeśli nastąpi zablokowanie pasa, puścić pas i jeszcze raz go rozwinąć. W przypadku całkowitego zablokowania pasa należy wolno, lecz zdecydowanie pociągnąć za pas, aby wyciągnąć około 3 cm taśmy. Puścić pas, umożliwiając samoczynne nawinięcie się taśmy, a następnie rozwinąć go ponownie.

Jeżeli problem nadal występuje, należy zwrócić się do Autoryzowanego Partnera marki.

Kontrolka
ostrzegawcza sygnalizująca niezapięty pas bezpieczeństwa

W zależności od wersji pojazdu, lampka zapala się przy uruchamianiu silnika, jeżeli pas kierowcy i/lub pasażera nie jest zapięty.

W czasie jazdy, lampka zapala się i rozlega się sygnał dźwiękowy przez około 2 minuty, dopóki pas nie zostanie zapięty.

Uwaga: przedmiot położony na miejscu pasażera może w niektórych przypadkach spowodować włączenie kontrolki ostrzegawczej.

Odpinanie

Nacisnąć na przycisk 5 w obudowie 6, pas zostanie zwinięty automatycznie.

Przytrzymać klamrę, aby ułatwić tę czynność.

Tylne, boczne pasy bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa


Rozwinąć powoli taśmę pasa 7 i zatrzasnąć klamrę 8 w czerwonej obudowie 9.

Aby zapewnić prawidłowe działanie pasów bezpieczeństwa z tyłu, należy sprawdzić, czy tylna kanapa została prawidłowo zablokowana.


Pasy bezpieczeństwa


Tylny, środkowy pas bezpieczeństwa A (zależnie od wersji pojazdu)

Wyjąć klamrę 14 z gniazda 15.

Rozwinąć powoli taśmę pasa 12 i zatrzasnąć klamrę 14 w czarnej obudowie 13.

Zatrzasnąć klamrę przesuwną 10 w czerwonej obudowie 11.

Wsunąć zamek 14 w gniazdo 15 po każdym użyciu pasa bezpieczeństwa.

Pasy bezpieczeństwa


Należy sprawdzić prawidłowe ustawienie oraz działanie tylnych pasów bezpieczeństwa po każdej zmianie ustawienia tylnych foteli.


Niżej wymienione zalecenia dotyczą przednich i tylnych pasów bezpieczeństwa.

 • Nie można dokonywać żadnych zmian w elementach oryginalnego systemu zabezpieczeń: dotyczy to zarówno pasów, foteli, jak również ich mocowań. W szczególnych przypadkach (np. montaż fotelika dla dziecka), należy skontaktować się z Autoryzowanym Partnerem marki.
 • Nie można stosować dodatkowych elementów, mogących spowodować poluzowanie pasów (np. klamerek do bielizny, klipsów itp.): w razie wypadku, zbyt luźny pas bezpieczeństwa może być przyczyną obrażeń.
 • Nigdy nie przekładać części obojczykowej pasa pod ramieniem lub za plecami.
 • Pas może być stosowany do zabezpieczenia tylko jednej osoby na danym miejscu. W żadnym wypadku nie można przypinać pasem dziecka siedzącego na kolanach osoby dorosłej.
 • Pas nie może być skręcony.
 • Po wypadku, należy skontrolować działanie pasów i w razie potrzeby je wymienić. Podobnie należy postąpić z pasem nieprawidłowo działającym.
 • Trzeba uważać, by wprowadzić klamrę do odpowiedniego zamka.
 • Przy przestawianiu tylnej kanapy do tyłu należy zwrócić uwagę na prawidłowe ułożenie pasów oraz sprzączek pasów bezpieczeństwa, aby elementy prawidłowo spełniały swoją funkcję.
 • Należy pamiętać, aby nie umieszczać przedmiotów w strefie obudowy zamka pasa, gdyż może to utrudnić jego prawidłowe działanie.
 • Sprawdzić prawidłowe ustawienie zamka (nie może być ukryty, przygnieciony, przyciśnięty, itp. ani przez żadną osobę, ani przedmiot).

  Przednie fotele

  Regulacja Przesuwanie fotela do przodu i do tyłu Podnieść i przytrzymać uchwyt 1, aby odblokować fotel. Po przesunięciu fotela do wybranego po ...

  Zabezpieczenia uzupełniające przednie pasy bezpieczeństwa

  Zależnie od wersji pojazdu, składają się na nie: napinacze zwijacza przedniego pasa bezpieczeństwa; ograniczniki napięcia pasa ramieniowego; ...

  Categorie