Dacia Duster: Opony

Zasady bezpiecznej eksploatacji opon - koła Opony są jedynym elementem samochodu, mającym bezpośrednią styczność z nawierzchnią drogi, dlatego też bardzo istotne jest dbanie o ich dobry stan. Niezbędne jest przestrzeganie zasad kodeksu drogowego, obowiązujących w danym kraju.

Ze względów bezpieczeństwa oraz w poszanowaniu obowiązujących przepisów prawa.

W razie konieczności dokonania wymiany opon w samochodzie, należy montować wyłącznie opony tej samej marki, rozmiaru, typu i kształtu bieżnika.

Muszą one mieć nośność i indeks prędkości przynajmniej takie, jak w oponach oryginalnych lub spełniać zalecenia autoryzowanego dealera.

Nieprzestrzeganie tych zaleceń może zagrażać bezpieczeństwu i naruszyć zgodność pojazdu.

Ryzyko utraty kontroli nad pojazdem.


Użytkowanie opon

Opony


Należy dbać o dobry stan opon. Ich bieżnik powinien mieć określoną głębokość; opony atestowane przez służby techniczne marki są wyposażone we wskaźniki zużycia 1: są to specjalne nadlewy gumowe wtopione w bieżnik opony.

W miarę ścierania bieżników opon nadlewy te stają się coraz bardziej widoczne 2: należy wówczas koniecznie wymienić opony, ponieważ głębokość bieżnika nie przekracza 1,6 mm, co powoduje, że opony tracą przyczepność na mokrej nawierzchni.

Przeciążenie samochodu, pokonywanie długich tras po autostradach w czasie upału, jak również częsta jazda po złych nawierzchniach są czynnikami przyspieszającymi zużycie opon i wpływającymi na bezpieczeństwo jazdy.

Drobne wypadki podczas jazdy, takie jak uderzenia w krawężnik, mogą spowodować uszkodzenie opon i obręczy kół oraz doprowadzić do rozregulowania przedniego lub tylnego zawieszenia.W takim przypadku należy zlecić kontrolę ich stanu Autoryzowanemu Partnerowi marki.


Ciśnienie powietrza w oponach

Należy przestrzegać ciśnienia w ogumieniu (również w kole zapasowym), trzeba je sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą (patrz naklejka przyklejona na drzwiach kierowcy).

Zbyt niskie ciśnienie może doprowadzić do zużycia i przegrzania się opon oraz mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy:

 • pogorszenie przyczepności opony do nawierzchni drogi;
 • powoduje ryzyko pęknięcia lub uszkodzenia bieżnika opony.

Ciśnienie w oponach zależy od obciążenia samochodu i szybkości jazdy; należy je dostosowywać do sposobu eksploatacji pojazdu.


Sprawdzanie ciśnienia powinno się odbywać przy zimnych oponach: nie należy brać pod uwagę wyższych wartości ciśnienia, mogących wystąpić podczas upałów lub po przebyciu dłuższej trasy ze znaczną szybkością.

W przypadku, gdy nie ma możliwości sprawdzenia ciśnienia w oponach zimnych, zwiększyć zalecane ciśnienie od 0,2 do 0,3 bara powyżej wartości nominalnej.

Nie wolno spuszczać powietrza z rozgrzanych opon.

Cecha szczególna Zależnie od wersji pojazdu, dostępny jest adapter, który należy umieścić na zaworze przed uzupełnieniem ciśnienia powietrza.

Ten samochód jest wyposażony w koła o dużych wymiarach. Są one bardziej podatne na nieprawidłowości związane z wyważeniem. W przypadku wystąpienia drgań w czasie jazdy, należy skontaktować się z Autoryzowanym Partnerem marki.


Uwaga: brakujący lub źle przykręcony kapturek na zaworze może pogorszyć szczelność opon i spowodować spadek ciśnienia.

Kapturki zaworów muszą być zawsze identyczne z oryginalnymi i dokładnie dokręcone.


Pojazd wyposażony w system kontroli ciśnienia w oponach W przypadku zbyt niskiego ciśnienia (przebicie, niedopompowanie itp.) na tablicy wskaźników zapala się lampka ostrzegawcza .


Koło zapasowe

Zmiana koła Ponieważ system kontroli ciśnienia w oponach może podać rzeczywiste położenie kół i ciśnienie w ogumieniu dopiero po kilku minutach, należy sprawdzać ciśnienie po każdej wymianie czy naprawie.


Wymiana opon

Ze względów bezpieczeństwa czynność ta powinna być przeprowadzana wyłącznie przez specjalistę.

Zamontowanie opon w sposób niezgodny z powyższymi zaleceniami może ponadto doprowadzić do :

 • niezgodności pojazdu z obowiązującymi przepisami;
 • zmiany zachowania samochodu podczas pokonywania zakrętów;
 • utrudnienia manewrów kierownicą;
 • utrudnień w zakładaniu łańcuchów śniegowych.

Przekładanie kół

Opony


Wersja 4x4 Zalecana jest systematyczna zamiana kół, w celu zapewnienia jednolitego zużycia opon.

Koła należy zamieniać zgodnie z powyższym schematem; częstotliwość wykonywania tej czynności jest podana w książce przeglądów pojazdu.

Wersja 4x2 Ta czynność nie powinna być praktykowana.

Jazda zimą

Łańcuchy na koła Wersja z napędem na 2 koła (2WD) Zakładać łańcuchy śniegowe na przednie koła.

Wersja z napędem na 4 koła (4WD) Zakładać łańcuchy śniegowe na przednie koła albo na cztery koła.

Założenie opon większych niż opony montowane fabrycznie w samochodzie uniemożliwia montaż łańcuchów.

Łańcuchy można montować wyłącznie na opony o identycznych wymiarach, co opony zamontowane fabrycznie w pojeździe.


Opony "zimowe" Radzimy założyć tego typu opony na cztery koła, dla zapewnienia optymalnej przyczepności samochodu.

Uwaga te opony mają czasami tylko jeden kierunek obrotu i jeden indeks prędkości maksymalnej, którego wartość może być niższa od wartości maksymalnej prędkości pojazdu.

Opony z kolcami Mogą być stosowane tylko przez czas ograniczony i zgodnie z lokalnie obowiązującymi przepisami.

Należy zawsze stosować się do lokalnie obowiązujących przepisów, regulujących kwestię dopuszczalnej maksymalnej prędkości.

Opony tego typu należy zakładać co najmniej na oba przednie koła.

We wszystkich przypadkach zalecamy kontakt z Autoryzowanym Partnerem marki, który doradzi, jaki rodzaj wyposażenia jest najlepiej dostosowany do Państwa samochodu.


  Zmiana koła

  Pojazdy wyposażone w podnośnik i klucz do kół W razie potrzeby zdjąć kołpak, patrz paragraf "Ozdobne kołpaki - Obręcze k&oa ...

  Reflektory

  Wymiana żarówek Światło mijania Zdjąć osłonę A. Odchylić oprawkę żarówki 3, aby ją odpiąć i w ...

  Categorie