Dacia Duster: Oświetlenie i sygnalizacja zewnętrzna

Dacia Duster –> Dacia Duster - Instrukcja Obslugi –> Poznajemy samochód –> Oświetlenie i sygnalizacja zewnętrzna

Światła pozycyjne

Światła pozycyjne



Obracać pierścień 2, aż do pojawienia się symbolu naprzeciwko oznaczenia 3.

Na tablicy wskaźników zapala się lampka kontrolna.

Podczas jazdy lewą stroną jezdni pojazdem z kierownicą umieszczoną po lewej stronie (lub odwrotnie) światła należy wyregulować podczas wizyty w salonie .


Światła pozycyjne


Funkcja zapalania świateł dziennych (wyłącznie światła przednie)

Światła dzienne zapalają się automatycznie bez konieczności przestawiania dźwigni 1 przy uruchamianiu silnika i wyłączają się w momencie wyłączenia silnika (zależnie od wyposażenia).

Uwaga: światło dzienne gaśnie automatycznie w momencie włączenia kierunkowskazu.

Światła mijania

Działanie ręczne
Obrócić pierścień 2, aż do pojawienia się symbolu naprzeciwko oznaczenia 3.

Lampka kontrolna zapala się na tablicy wskaźników.

Działanie automatyczne (zależnie od wersji pojazdu) Obrócić pierścień 2, aż do pojawienia się symbolu AUTO naprzeciwko oznaczenia 3: przy pracującym silniku, światła mijania zapalają się lub gasną automatycznie, w zależności od natężenia światła zewnętrznego, bez konieczności ręcznego ustawiania dźwigni 1.

Przed wyruszeniem w drogę nocą, należy sprawdzić prawidłowe działanie urządzeń elektrycznych i ustawić reflektory (jeśli obciążenie samochodu jest inne, niż zwykle). Należy zawsze zwracać uwagę, aby światła nie były niczym pokryte lub zasłonięte (brud, błoto, śnieg, przewożone przedmioty itd.).


Światła drogowe

Światła drogowe


Przy pracującym silniku, po
włączeniu świateł mijania pchnąć dźwignię 1.

Lampka kontrolna zapala się na tablicy wskaźników.

Chcąc ponownie włączyć światła mijania, należy jeszcze raz pociągnąć dźwignię 1 do siebie.

Wyłączanie świateł mijania

Istnieją dwie możliwości:

  • ręcznie ustawić pierścień 2 w położeniu
    lub, w zależności od pojazdu, w położeniu 0;
  • światła gasną automatycznie w momencie wyłączenia silnika, przy otwarciu drzwi po stronie kierowcy lub zablokowaniu zamków w pojeździe. W takim przypadku, gdy silnik zostanie ponownie uruchomiony, światła zapalą się przy ustawieniu pierścienia w pozycji 2 w zależności od natężenia światła zewnętrznego, bez konieczności ręcznego ustawiania dźwigni 1.

Sygnał dźwiękowy informujący o pozostawieniu zapalonych świateł

Sygnał dźwiękowy emitowany w momencie otwarcia drzwi kierowcy sygnalizuje pozostawienie włączonych świateł.

Przednie światła przeciwmgielne

Obrócić
środkowy pierścień 4 dźwigni 1 do położenia, w którym naprzeciwko oznaczenia 3 pojawi się odpowiedni symbol, a następnie puścić.

Działanie świateł zależy od włączonego w danym momencie oświetlenia zewnętrznego; włączeniu świateł przeciwmgielnych towarzyszy zaświecenie odpowiedniej lampki kontrolnej na tablicy wskaźników.

Tylne światło przeciwmgielne

Tylne światło przeciwmgielne


Obrócić
środkowy pierścień 4 dźwigni do położenia, w którym naprzeciwko oznaczenia 3 pojawi się odpowiedni symbol, a następnie puścić.

Zależnie od wersji pojazdu, dźwignia wraca do położenia początkowego lub nie zmienia pozycji.

Działanie światła zależy od włączonego w danym momencie oświetlenia zewnętrznego; włączeniu świateł przeciwmgielnych towarzyszy zaświecenie odpowiedniej lampki kontrolnej na tablicy wskaźników.

Należy pamiętać o wyłączeniu tego światła, gdy korzystanie z niego nie jest już konieczne, by nie oślepiać innych użytkowników dróg.

Wyłączanie świateł przeciwmgielnych

Istnieją dwie możliwości:

  • obróć ponownie środkowy pierścień 4, aby ustawić oznaczenie 3 naprzeciw ikony świateł przeciwmgielnych, które mają zostać wyłączone (zależnie od wyposażenia pojazdu). Odpowiednia lampka kontrolna gaśnie na tablicy wskaźników;
  • automatycznie: światła gasną po wyłączenia silnika, w momencie zablokowania zamków w pojeździe oraz, w przypadku tylnych świateł przeciwmgielnych, przy otwarciu drzwi kierowcy.

Wyłączenie oświetlenia zewnętrznego powoduje zgaszenie przednich i tylnych świateł przeciwmgielnych.

W czasie mgły , gdy pada śnieg lub gdy przewozi się przedmioty wystające poza dach, automatyczne włączanie reflektorów nie odbywa się w sposób regularny.

Włączanie świateł przeciwmgielnych pozostaje pod kontrolą kierowcy: lampki kontrolne na tablicy wskaźników informują o ich włączeniu (lampka zapalona) lub wyłączeniu (lampka zgaszona).


    Sygnalizatory dźwiękowe i świetlne

    Dźwiękowy sygnał ostrzegawczy (klakson) Nacisnąć jedno z miejsc 1. Sygnał świetlny Pociągnąć dźwignię 2 do siebi ...

    Regulacja wysokości wiązki świateł reflektorów

    Zależnie od wersji pojazdu element sterujący A umożliwia regulację wysokości wiązki światła reflektorów w zależności ...

    Categorie