Citroen C3 Aircross: Grip control

Jest to specjalny opatentowany układ kontroli trakcji, który poprawia działanie układu napędowego samochodu w śniegu, błocie lub piachu.

Stanowi wyposażenie o zoptymalizowanym działaniu, dzięki czemu umożliwia jazdę w większości warunków słabej przyczepności (napotykanych podczas jazdy turystycznej).

Nacisk na pedał przyspieszenia powinien być na tyle silny, aby układ mógł wykorzystać moc silnika. Fazy działania przy wysokich obrotach silnika są zjawiskiem normalnym.

Wybierak o pięciu położeniach umożliwia wybór trybu regulacji odpowiadającego napotkanym warunkom drogowym.

Zapalenie się odpowiedniej kontrolki potwierdza wybór trybu.

Grip control


Połączony z oponami wielosezonowymi Peak Mountain Snow Flake, system ten zapewnia kompromis między bezpieczeństwem, przyczepnością i właściwościami napędowymi. Są one niezwykle skuteczne w sezonie letnim i zimowym.

Standardowy (ESC)

Tryb ten jest ustawiony dla niewielkiego poślizgu, obejmującego różnice przyczepności zwykle napotykane na drogach.

 • Ustawić pokrętło w tym położeniu.

Układ automatycznie inicjuje się ponownie w tym trybie po każdym wyłączeniu zapłonu.

Zimowy

Podczas ruszania tryb dopasowuje swoje działanie do napotkanych warunków przyczepności dla każdego z dwóch przednich kół (tryb aktywny do prędkości 80 km/h).

 • Ustawić pokrętło w tym położeniu.

Terenowy (błoto, wilgotna trawa itp.)

Tryb, który podczas ruszania umożliwia poślizg koła przy małej przyczepności, aby ułatwić wydostanie się z błota i odzyskanie przyczepności. Jednocześnie na koło mające większą przyczepność przeniesiony jest największy możliwy moment obrotowy.

W fazie przyspieszania układ kontroluje poślizg, aby jak najlepiej spełnić wymagania kierowcy (tryb aktywny do prędkości 50 km/h).

 • Ustawić pokrętło w tym położeniu.

Piach

Tryb, który umożliwia jednoczesny poślizg obu kół napędowych, aby zapewnić ruch i ograniczyć niebezpieczeństwo ugrzęźnięcia w piachu (tryb aktywny do prędkości 120 km/h).

 • Ustawić pokrętło w tym położeniu.

Wybranie innego trybu może spowodować ugrzęźnięcie samochod 

Istnieje możliwość
wyłączenia układu ASR przez obrócenie pokrętła do położenia "OFF". Układ ASR nie wpływa wówczas na pracę silnika ani na układ hamulcowy w przypadku wystąpienia odchylenia w stosunku do toru jazdy. Układ włączy się znów automatycznie przy prędkości 50 km/h albo przy każdym ponownym włączeniu zapłonu

Zalecenia dotyczące jazdy Samochód jest przeznaczony przede wszystkim do jazdy po nawierzchni utwardzonej, ale czasami można wjeżdżać na drogi nieutwardzone. Należy pamiętać, że samochód nie jest przystosowany do ekstremalnych warunków jazdy terenowej, takich jak:

 •  przejeżdżanie i jazda w terenie, który może spowodować uszkodzenie podwozia lub doprowadzić do oderwania podzespołów samochodu (przewód paliwa, chłodnica itp.) wskutek przeszkód, a zwłaszcza kamieni;
 •  jazda w terenie o dużym nachyleniu lub zmniejszonej przyczepności;
 •  przejeżdżanie przez strumienie.

  Program elektronicznej kontroli stabilności (ESC)

  Program elektronicznej kontroli stabilności (ESC) obejmuje następujące układy: układ zapobiegający blokowaniu się kół (ABS) oraz elektroniczny rozdzielacz siły h ...

  Hill Assist Descent

  Układ wspomagania podczas zjazdu na drogach o miękkiej nawierzchni (żwir, błoto itd.) albo na drodze o dużym nachyleniu. Umożliwia zmniejszenie ryzyka poślizgu albo utr ...

  Categorie