Chevrolet Captiva: Ultradźwiękowy układ ułatwiający parkowanie
Układ ułatwiający parkowanie przodem i tyłem
Układ ułatwiający parkowanie pomaga kierowcy w czasie jazdy do przodu i do tyłu, alarmując go w razie wykrycia przeszkody za lub przed pojazdem.
Układ mierzy odległość przy pomocy czujników umieszczonych w przednim i tylnym zderzaku.
Układ włącza się automatycznie wraz z każdym włączeniem zapłonu.
Uwagi: Po przesunięciu dźwigni skrzyni biegów w położenie "R" aktywowane są jednocześnie przednie i tylne czujniki.
Jeśli dźwignia skrzyni biegów nie znajduje się w położeniu "R", działają wyłącznie czujniki przednie.
Gdy pojazd zbliży się do przeszkody znajdującej się z przodu lub z tyłu, włączy się przerywany sygnał dźwiękowy. Częstotliwość sygnału wzrasta wraz ze zbliżaniem się pojazdu do przeszkody.
Układ jest wyłączany, gdy prędkość pojazdu przekracza 25 km/godz. (15 mil/h).
W celu włączenia układu ułatwiającego parkowanie nacisnąć przycisk układu na tablicy rozdzielczej.
Zaświeci się lampka kontrolna.
Ponowne naciśnięcie przycisku spowoduje wyłączenie układu oraz lampki.
Układ ułatwiający parkowanie tyłem
System wspomagania parkowania pomaga kierowcy w czasie jazdy do tyłu alarmując go w sytuacji, gdy został wykryty obiekt za samochodem.
System może włączać się automatycznie po włączeniu zapłonu i ustawienia dźwigni zmiany biegów automatycznej skrzyni biegów w położeniu "R".
Układ jest wyłączany, gdy prędkość pojazdu przekracza ok. 25 km/godz. (15 mil/h).
Nadanie sygnału akustycznego po ustawieniu dźwigni zmiany biegów w położeniu "R" jest zjawiskiem normalnym.
Alarm dźwiękowy
Odległość pomiędzy pojazdem a przeszkodą można odczytać na podstawie alarmu dźwiękowego.
Ostrzeganie przy parkowaniu przodem
Ostrzeganie przy parkowaniu tyłem
Uwagi: Lampka ostrzegawcza układu ułatwiającego parkowanie może zaświecić się, sygnalizując, że czujniki są zanieczyszczone.
Jeśli lampka zapaliła się w związku z zabrudzeniem czujników, należy je wyczyścić miękką gąbką i czystą wodą.
Jeśli mimo wyczyszczenia czujników lampka ostrzegawcza nadal się świeci, należy jak najszybciej udać się do dealera w celu usunięcia usterki.
Przestroga Jeżeli wystąpi sytuacja przedstawiona poniżej, wskazuje to na usterkę w systemie wspomagania parkowania. Należy jak najszybciej zwrócić się do warsztatu.
|
Przestroga Układ wspomagania parkowania powinien być uważany za funkcję pomocniczą. Kierowca jest zobowiązany wzrokowo skontrolować obszar wokół pojazdu. Dźwiękowy sygnał ostrzegawczy może różnić się w zależności od obiektów. Dźwiękowy sygnał ostrzegawczy może nie działać w przypadku, gdy czujnik jest zamarznięty lub pokryty brudem albo błotem. System ten może działać wadliwie w czasie jazdy po nierównych nawierzchniach takich, jak drogi leśne, drogi żwirowe, drogi o zniszczonej nawierzchni lub w czasie jazdy po wzniesieniach. Nie wywierać nacisku ani też nie skrobać powierzchni czujnika. Może to spowodować uszkodzenie jego powłoki. System wspomagania parkowania może nie rozpoznawać obiektów o ostrych kształtach, grubych ubrań zimowych lub tworzyw gąbczastych, które absorbują częstotliwość. System wspomagania parkowania może działać niewłaściwie, gdy odbierze inne sygnały ultradźwiękowe (dźwięk metalu lub hałas z hamulców pneumatycznych w samochodach dostawczych). Brudne czujniki należy oczyścić miękką gąbką i czystą wodą. Należy w dalszym ciągu korzystać z lusterek wstecznych lub odwracać głowę w odpowiednim kierunku. Przy cofaniu powinny być zachowane zwykłe środki ostrożności. Nie naciskać na czujniki ani nie wstrząsać nimi poprzez uderzenie lub skierowanie strumienia wody z myjki wysokociśnieniowej, gdyż powoduje to ich uszkodzenie. Górna część samochodu może na parkingu uderzyć w przeszkodę przed jej wykryciem przez czujnik. Z tego względu podczas parkowania należy korzystać z lusterek zewnętrznych lub obracać głowę. |