Chevrolet Captiva: Układ przeciwblokujący hamulców (ABS)

Chevrolet Captiva –> Chevrolet Captiva - Instrukcja Obslugi –> Prowadzenie i użytkowanie –> Hamulce –> Układ przeciwblokujący hamulców (ABS)

Układ ABS przeciwdziała blokowaniu kół podczas hamowania.

Gdy tylko któreś z kół zacznie się blokować, układ odpowiednio wyreguluje ciśnienie w układzie hamulcowym. Dzięki temu samochód zachowuje sterowność nawet w przypadku bardzo gwałtownego hamowania.

Działanie układu ABS daje się odczuć poprzez pulsowanie pedału hamulca i charakterystyczny odgłos.

W celu zapewnienia optymalnej skuteczności hamowania wciskać pedał hamulca do oporu, pomimo jego pulsowania. Nie zmniejszać nacisku stopy na pedał.

Działaniu układu ABS towarzyszą charakterystyczne wibracje i hałas.

Aby zatrzymać pojazd na jak najkrótszym odcinku drogi, należy przytrzymać wciśnięty pedał hamulca mimo wyczuwalnych wibracji.

Nie zmniejszać nacisku stopy na pedał hamulca.

Po włączeniu zapłonu i uruchomieniu silnika mogą być słyszalne mechaniczne odgłosy. Jest to normalny objaw sygnalizujący przejście układu ABS w tryb gotowości.

Usterka

Ostrzeżenie

W razie wystąpienia usterki w układzie ABS po wciśnięciu pedału hamulca koła mogą ulec zablokowaniu -ze względu na zadziałanie znacznie większych sił. Układ ABS nie będzie wówczas przeciwdziałał blokowaniu się kół. Podczas gwałtownego hamowania samochód może stracić sterowność i wpaść w poślizg.

Przyczynę usterki należy usunąć w warsztacie.

    Hamulce

    Hamulce Układ hamulcowy zapewnia optymalną skuteczność hamowania w różnych warunkach drogowych. Ten samochód jest wyposażony w ...

    Hamulec postojowy

    Pojazd jest wyposażony w elektryczny hamulec postojowy (Electric Parking Brake - EPB). Przełącznik hamulca EPB znajduje się w konsoli środkowej. ...

    Categorie