Fiat 500X: Uruchamianie silnika

Przed uruchomieniem samochodu należy wyregulować siedzenie, lusterko wsteczne wewnętrzne i lusterka zewnętrzne oraz prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa.

W celu uruchomienia silnika nie należy nigdy naciskać na pedał przyspieszenia.

W razie potrzeby na wyświetlaczu mogą pojawiać się komunikaty wskazujące procedurę uruchamiania samochodu.

Wersje z manualną skrzynią biegów

Należy wykonać, co następuje:

 • włączyć elektryczny hamulec postojowy i ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu luzu;
 • ustawić wyłącznik zapłonu w położeniu MAR. W wersjach Diesel w zestawie wskaźników zaświeca się lampka sygnalizacyjna : poczekać
  na zgaśnięcie lampki sygnalizacyjnej;
 • wcisnąć do oporu pedał sprzęgła, bez naciskania pedału przyspieszenia;
 • ustawić wyłącznik zapłonu w położeniu AVV i zwolnić go, gdy tylko silnik zostanie uruchomiony;
 • jeśli silnik nie uruchomi się w ciągu 10 sekund, ustawić wyłącznik zapłonu w położeniu STOP i poczekać 10-15 sekund przed powtórzeniem manewru uruchamiania.
 • gdyby problem nadal miał miejsce mimo powtórzenia manewru, należy zwrócić się do ASO marki Fiat.

Wersje z automatyczną skrzynią biegów

Należy wykonać, co następuje:

 • włączyć elektryczny hamulec postojowy i ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu P (Parking) lub N (Luz);
 • wcisnąć do oporu pedał hamulca, bez naciskania pedału przyspieszenia;
 • ustawić wyłącznik zapłonu w położeniu AVV;
 • jeśli silnik nie uruchomi się, ustawić wyłącznik zapłonu w położeniu STOP i poczekać 10-15 sekund przed powtórzeniem manewru uruchamiania;
 • gdyby problem nadal miał miejsce mimo powtórzenia manewru, należy zwrócić się do ASO marki Fiat.

BRAK URUCHOMIENIA SILNIKA

Uruchamianie silnika w przypadku rozładowanej lub wyczerpującej się baterii w kluczyku elektronicznym (Keyless Go)

Brak reakcji wyłącznika zapłonu na naciskanie odnośnego przycisku może oznaczać, że bateria w kluczyku elektronicznym jest rozładowana lub bliska wyczerpania się. System nie rozpozna wówczas obecności kluczyka elektronicznego w samochodzie i wyświetli na ekranie specjalny komunikat. Należy wówczas oprzeć zaokrągloną końcówkę kluczyka elektronicznego (po stronie przeciwnej względem tej, z której znajduje się wkładka metalowa kluczyka) o przycisk wyłącznika zapłonu i wcisnąć przycisk kluczykiem elektronicznym. W ten sposób wyłącznik zapłonu zostanie uaktywniony i możliwe będzie uruchomienie silnika.

UWAGA

Nie należy usiłować włączać silnika poprzez wlanie paliwa lub innego łatwopalnego płynu do wlotu powietrza przepustnicy: takie zachowanie może spowodować uszkodzenia silnika oraz obrażenia osób, które będą znajdowały się wówczas w pobliżu niego.

Niebezpieczne jest działanie silnika w pomieszczeniu zamkniętym. Silnik zużywa tlen, a wydziela dwutlenek węgla, tlenek węgla oraz inne gazy toksyczne.

Dopóki silnik nie jest uruchomiony, serwohamulec nie działa, dlatego należy wówczas wywrzeć o wiele większą niż zwykle siłę przy naciskaniu na pedał hamulca.

Należy unikać uruchamiania przez pchanie, holowanie czy zjeżdżanie ze wzniesienia. Może te spowodować nieodwracalne uszkodzenie katalizatora.

OSTRZEŻENIE

Zaleca się, w pierwszym okresie eksploatacji, czyli przez pierwsze 1600 km, nie wymagać od samochodu maksymalnych obciążeń (np. gwałtownie przyspieszać, jechać zbyt długo z maksymalnymi obrotami, ostro hamować itp.).

Gdy silnik jest wyłączony, nie należy pozostawiać wyłącznika zapłonu w położeniu MAR, aby uniknąć niepotrzebnego poboru prądu i rozładowania akumulatora.

Naciskanie pedału przyspieszenia przed wyłączeniem silnika nie służy niczemu, powoduje jedynie niepotrzebne zużycie paliwa, a w przypadku silników z turbosprężarką jest szczególnie szkodliwe.

Miganie lampki sygnalizacyjnej po
uruchomieniu silnika lub podczas przedłużającego się uruchamiania oznacza anomalię w systemie nagrzewania świec żarowych. Jeśli silnik uruchomi się, samochód można normalnie użytkować, ale należy możliwie jak najszybciej zwrócić się do ASO marki Fiat.

  Na postoju

  Opuszczając samochód, należy zawsze wyjmować kluczyk z wyłącznika zapłonu. W razie postoju i pozostawiania samochodu należy: w&# ...

  Categorie