Fiat 500X: Koła i opony

Obrecze i opony

W celu zapoznania się z typem obręczy kół i opon zamontowanych w samochodzie, patrz opis w sekcji "Koła" w rozdziale "Dane techniczne".

ŁAŃCUCHY PRZECIWPOŚLIZGOWE

Wersje z napędem przednim i napędem na cztery koła

Stosowanie łańcuchów przeciwpoślizgowych o grubości 7 mm dozwolone jest na oponach 215/60 R16 95H i 215/55 R17 94V.

Nie można natomiast montować łańcuchów przeciwpoślizgowych na oponach 225/45 R18 91V i 225/45 R18 91Y.

Ostrzeżenia

Stosowanie łańcuchów przeciwpoślizgowych zależy od przepisów obowiązujących w danym kraju. W niektórych krajach opony z oznaczeniem M+S (Mud and Snow) uważane są za wyposażenie zimowe; ich stosowanie jest więc równoważne z zastosowaniem łańcuchów przeciwpoślizgowych.

Łańcuchy powinny być zakładane tylko na opony kół przednich.

Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów należy sprawdzić napięcie łańcuchów.

OSTRZEŻENIE Stosowanie łańcuchów przeciwpoślizgowych z oponami o nieoryginalnych rozmiarach może uszkodzić samochód.

OSTRZEŻENIE Stosowanie opon o różnych rozmiarach lub różnego typu (M+S, na śnieg) na osi przedniej i osi tylnej może negatywnie wpłynąć na własności jezdne samochodu, z ryzykiem utraty kontroli i spowodowania wypadku.

Zalecenia dotyczace przekladania opon

Opony przedniej i tylnej osi są poddawane różnym obciążeniom i w inny sposób pracują podczas skręcania, jazdy i hamowania. Z tego względu zużywają się w różnym tempie.

Można przeciwdziałać temu zjawisku poprzez okresowe przekładanie opon.

Pod pojęciem przekładania opon rozumie się zmianę ich położenia na inne w samochodzie. Dane koło zostanie wówczas umieszczone na innej osi i, o ile to możliwe, po innej stronie samochodu.

Przekładanie opon wydłuża czas ich eksploatacji, pomaga w utrzymaniu prawidłowych poziomów przyczepności w błocie, śniegu i na mokrej nawierzchni, zapewniając optymalne własności jezdne samochodu.

W przypadku nietypowego zużycia opon należy zidentyfikować jego przyczynę i możliwie jak najszybciej naprawić oponę, zwracając się do ASO marki Fiat.

UWAGA

Przyczepność kół samochodu do drogi zależy także od prawidłowego ciśnienia w oponach.

Zbyt niskie ciśnienie spowoduje przegrzanie opony z możliwością poważnego jej uszkodzenia.

W przypadku opon kierunkowych nie należy zamieniać opon po przekątnej, przekładając je z prawej strony samochodu na lewą i odwrotnie. W przypadku stosowania tego typu opon można jedynie przekładać opony z osi przedniej na tylną i odwrotnie, pozostawiając je po tej samej stronie samochodu.

Nie należy wykonywać zaprawek malarskich obręczy kół ze stopu lekkiego, które wymagają stosowania temperatur wyższych od 150ºC. Właściwości mechaniczne obręczy mogą ulec pogorszeniu.

Metody zamiany opon przedstawione w niniejszym tekście NIE powinny być stosowane w przypadku korzystania z opon kierunkowych! W przypadku stosowania tego typu opon można jedynie przekładać opony z osi przedniej na tylną i odwrotnie, pozostawiając je po tej samej stronie samochodu.

Podróżowanie z oponami częściowo lub całkowicie niedopompowanymi może spowodować problemy z bezpieczeństwem i uszkodzić w nieodwracalny sposób daną oponę.

OSTRZEŻENIE

Z zamontowanymi łańcuchami należy utrzymywać zawsze umiarkowaną prędkość; nie przekraczać prędkości 50 km/h. Unikać dziur w jezdni, nie najeżdżać na krawężniki lub chodniki i nie przejeżdżać długich tras po drogach nieośnieżonych, aby nie uszkodzić samochodu i nawierzchni drogi.

    Podnoszenie samochodu

    W przypadku, gdy konieczne jest podniesienie samochodu, należy zwrócić się do ASO marki Fiat, która wyposażona jest w podnośniki ramienio ...

    Karoseria

    Lakier W przypadku powstania otarć lub głębokich rys, zaleca się natychmiast wykonać konieczne zaprawki lakiernicze, aby uniknąć pojawienia s ...

    Categorie