Citroen C3 Aircross: Uruchamianie silnika

Hamulec postojowy włączony:

 • W przypadku manualnej skrzyni biegów w położeniu neutralnym, całkowicie wcisnąć pedał sprzęgła.
 • W przypadku automatycznej skrzyni biegów w trybie N lub P, całkowicie wcisnąć pedał hamulca.
 • Włożyć kluczyk do stacyjki. Układ rozpoznaje kod.
 • Odblokować kolumnę kierownicy, obracając równocześnie kierownicę i kluczyk.

W pewnych przypadkach obracanie kierownicy może wymagać użycia dużej siły (np. przy skręconych kołach).

 • W wersji z silnikiem benzynowym włączyć rozrusznik, obracając kluczyk do położenia 3 i przytrzymując do momentu uruchomienia silnika, bez wciskania pedału przyspieszenia. Gdy silnik się uruchomi, puścić kluczyk.
 • W wersji z silnikiem Diesla obrócić kluczyk do położenia 2 (zapłon), aby włączyć świece żarowe.

Zaczekać, aż ta kontrolka w zestawie
wskaźników zgaśnie, następnie włączyć rozrusznik, obracając kluczyk do położenia 3 i przytrzymując do momentu uruchomienia silnika, bez wciskania pedału przyspieszenia. Gdy silnik się uruchomi, puścić kluczyk.

W warunkach zimowych kontrolka będzie świecić dłużej. Gdy silnik jest rozgrzany, kontrolka się nie zapala.

Jeżeli silnik nie uruchomi się natychmiast, wyłączyć zapłon. Odczekać chwilę przed ponowną próbą rozruchu. Jeżeli po kilku próbach silnik nie daje się uruchomić, zrezygnować z dalszych prób: grozi to uszkodzeniem rozrusznika i silnika. Należy skontaktować się z ASO sieci CITROËN albo z warsztatem specjalistycznym.

W warunkach normalnych nie rozgrzewać silnika na postoju, ale ruszyć od razu i jechać z umiarkowaną prędkością.

Nigdy nie pozostawiać pracującego silnika w zamkniętym pomieszczeniu bez dostatecznej wentylacji: silniki spalinowe wydzielają toksyczne spaliny, jak np. tlenek węgla. Grozi to zatruciem i śmiercią! Aby zagwarantować prawidłowe działanie i długi okres trwałości podzespołów mechanicznych pojazdu, silnika oraz skrzyni biegów, w bardzo trudnych warunkach zimowych (temperatura poniżej -23°C) należy uruchomić silnik i pozwolić mu pracować przez 4 minuty przed ruszeniem.

  Stacyjka

  Ma 3 położenia: położenie 1 (stop): wkładanie i wyjmowanie kluczyka, kolumna kierownicy zablokowana; położenie 2 (zapłon): kolumna kierownicy odblokowana, włąc ...

  Wyłączanie silnika

  Zatrzymać samochód. Przy silniku pracującym na biegu jałowym obrócić kluczyk do położenia 1. Wyjąć kluczyk ze stacyjki. Aby zablokować kolumnę kierownicy, o ...

  Categorie