Citroen C3 Aircross: Układ otwierania i uruchamiania bez użycia kluczyka

Citroen C3 Aircross –> Citroen C3 Aircross - Instrukcja Obslugi –> Otwieranie –> Układ otwierania i uruchamiania bez użycia kluczyka

Układ otwierania i uruchamiania bez użycia kluczyka


Układ umożliwia odryglowanie, zaryglowanie i rozruch pojazdu, kiedy kierowca ma kluczyk elektroniczny przy sobie.

Kluczyk elektroniczny może być także używany jako pilot zdalnego sterowania. Więcej informacji na temat pilota zdalnego sterowania zawiera odpowiedni rozdział.

Odryglowanie samochodu

Odryglowanie samochodu


Trzymając kluczyk elektroniczny przy sobie w strefie rozpoznawania A, wsunąć dłoń za klamkę jednych z przednich drzwi lub nacisnąć przycisk otwierania klapy bagażnika.

Miganie kierunkowskazów przez kilka sekund sygnalizuje:

 •  zaryglowanie samochodu w przypadku wersji bez alarmu,
 •  wyłączenie alarmu w przypadku pozostałych wersji.

Ze względów bezpieczeństwa i aby zapobiec kradzieży, nigdy nie pozostawiać kluczyka elektronicznego w samochodzie, nawet będąc w jego pobliżu. Zaleca się trzymanie kluczyka przy sobie.

Zabrudzenie wewnętrznej powierzchni klamki może zakłócić wykrywanie (woda, kurz, błoto, sól itp.). Jeżeli oczyszczenie wewnętrznej powierzchni klamki ściereczką nie spowoduje przywrócenia wykrywania, należy skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym. Nagły napływ wody (strumień wody, myjka ciśnieniowa itp.) może zostać odczytany jako chęć otwarcia pojazdu

Jeżeli dowolne drzwi lub bagażnik pozostają otwarte lub kluczyk elektroniczny układu otwierania i uruchamiania bez użycia kluczyka znajduje się w samochodzie, centralny zamek nie zadziała. Jeżeli podczas ryglowania któreś drzwi lub bagażnik są niedomknięte, pojazd nie zostanie zaryglowany. Jednak jeżeli samochód jest wyposażony w alarm, włączenie całego alarmu nastąpi po upływie około 45 sekund. W przypadku niezamierzonego odryglowania, gdy drzwi ani pokrywa bagażnika nie zostaną otwarte, pojazd zarygluje się samoczynnie po upływie około 30 sekund. Jeżeli samochód jest wyposażony w alarm, włączy się on ponownie w sposób automatyczny.

Ze względów bezpieczeństwa (dzieci wewnątrz samochodu) nigdy nie opuszczać samochodu bez kluczyka elektronicznego układu otwierania i uruchamiania bez użycia kluczyka nawet na krótki czas. Gdy kluczyk elektroniczny układu otwierania i uruchamiania bez użycia kluczyka znajduje się w jednej z określonych stref, a samochód jest odryglowany, trzeba uważać na ryzyko kradzieży pojazdu.

Aby utrzymać poziom naładowania baterii kluczyka elektronicznego i akumulatora samochodu, funkcje "bezdotykowe" przełączają się w stan gotowości, gdy nie są używane przez ponad 21 dni. Żeby przywrócić te funkcje, należy nacisnąć jeden z przycisków pilota zdalnego sterowania albo uruchomić silnik z kluczykiem elektronicznym w czytniku. Więcej informacji na temat uruchamiania za pomocą układu otwierania i uruchamiania bez użycia kluczyka zawiera odpowiedni rozdział.

Ryglowanie pojazdu

Zwykłe ryglowanie

Zwykłe ryglowanie


Trzymając kluczyk elektroniczny w strefie rozpoznawania A, nacisnąć palcem klamkę jednych z przednich drzwi (w oznaczonych miejscach) lub nacisnąć przycisk ryglowania na klapie bagażnika (po prawej stronie).

Nie można zaryglować samochodu, jeżeli we wnętrzu znajduje się jeden z kluczyków elektronicznych.

Włączenie się kierunkowskazów na kilka sekund sygnalizuje:

 •  zaryglowanie samochodu w przypadku wersji bez alarmu,
 • włączenie alarmu w pozostałych wersjach.

Superzamek

Włączenie superzamka dezaktywuje elementy sterujące po wewnętrznej stronie drzwi. Dezaktywuje również przycisk centralnego zamka na desce rozdzielczej. Z tego powodu nie wolno pozostawiać pasażerów wewnątrz pojazdu, gdy włączony jest superzamek.

Superzamek


 • Trzymając kluczyk elektroniczny w strefie rozpoznawania A, nacisnąć palcem klamkę jednych z przednich drzwi (w oznaczonych miejscach) lub nacisnąć przycisk ryglowania na klapie bagażnika (po prawej stronie).
 • W ciągu pięciu sekund ponownie nacisnąć klamkę przednich drzwi, aby zamknąć samochód na superzamek lub nacisnąć dźwignię ryglowania znajdującą się na klapie bagażnika (po prawej stronie).

Zgubienie kluczyków, pilota zdalnego sterowania, kluczyka elektronicznego Zwrócić się do ASO sieci CITROËN z dowodem rejestracyjnym pojazdu, dokumentem tożsamości i – w miarę możliwości – z etykietą zawierającą kody kluczyków. ASO sieci CITROËN odzyska kod kluczyka oraz kod transpondera i zamówi nowy kluczyk.

Pilot zdalnego sterowania Pilot zdalnego sterowania jest urządzeniem bardzo czułym. Należy uważać, by trzymając go w kieszeni, przypadkowo nie odryglować drzwi samochodu.

Nie naciskać niepotrzebnie przycisku pilota zdalnego sterowania poza zasięgiem samochodu. Może to spowodować przerwę w jego działaniu i wymagać ponownej inicjalizacji.

Pilot zdalnego sterowania nie działa, gdy kluczyk znajduje się w stacyjce, nawet przy wyłączonym zapłonie.

Ryglowanie pojazdu Jazda z zaryglowanymi drzwiami może w nagłym wypadku utrudnić akcję ratunkową w kabinie.

Ze względów bezpieczeństwa (dzieci pozostające w samochodzie), opuszczając samochód nawet na krótko, należy wyjąć kluczyk ze stacyjki lub zabrać ze sobą kluczyk elektroniczny.

Zakłócenia elektryczne Kluczyk elektroniczny układu otwierania i uruchamiania bez użycia kluczyka może nie działać, jeżeli znajduje się w pobliżu urządzenia elektronicznego: telefonu, komputera przenośnego, silnego pola magnetycznego itd.

Zabezpieczenie przed kradzieżą Nie dokonywać żadnych zmian w układzie elektronicznej blokady zapłonu, gdyż może to doprowadzić do usterki układu.

W przypadku wersji ze stacyjką należy pamiętać o wyjęciu kluczyka i przekręceniu kierownicy w celu zablokowania kolumny kierowniczej.

Zakup używanego samochodu Kody kluczyków należy zarejestrować w ASO sieci CITROËN, aby samochód dało się uruchomić tylko posiadanymi kluczykami.

Nie wyrzucać zużytych baterii pilota zdalnego sterowania, gdyż zawierają one metale szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Oddać je do specjalnego punktu zbierającego tego typu odpady.

  Odryglowanie samochodu

  Nacisnąć ten przycisk, aby odryglować pojazd. Po naciśnięciu przycisku odryglowania miganie kierunkowskazów przez kilka sekund sygnalizuje: odryglowanie samochodu w ...

  Categorie