Citroen C3 Aircross: Tabela podsumowująca możliwości mocowania fotelików dziecięcych i-Size

Citroen C3 Aircross –> Citroen C3 Aircross - Instrukcja Obslugi –> Bezpieczeństwo –> Tabela podsumowująca możliwości mocowania fotelików dziecięcych i-Size

Foteliki dziecięce i-Size są wyposażone w dwa zamki, które mocuje się do dwóch zaczepów A.

Foteliki dziecięce i-Size mają także:

 • albo górny pasek, który mocuje się do zaczepu B;
 • albo podpórkę opierającą się o podłogę, kompatybilną z homologowanym fotelikiem i-Size, która uniemożliwia przewrócenie się fotelika dziecięcego w przypadku zderzenia.

Więcej informacji na temat mocowań ISOFIX zawiera odpowiedni rozdział.

Zgodnie z nowym ustawodawstwem europejskim w poniższej tabeli przedstawiono możliwości montowania fotelików dziecięcych i-Size na siedzeniach wyposażonych w mocowania ISOFIX homologowanych dla i-Size.

Tabela podsumowująca możliwości mocowania fotelików dziecięcych i-Size


i-U: siedzenie dostosowane do uniwersalnych fotelików i-Size mocowanych przodem i tyłem do kierunku jazdy. (a) Przed umieszczeniem dziecka na tym siedzeniu należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju. (b) Aby zamontować fotelik dziecięcy na tylnym siedzeniu tyłem albo przodem do kierunku jazdy, ustawić tylne siedzenie w położeniu maksymalnie cofniętym z wyprostowanym oparciem.

Instrukcje

Nieprawidłowo zamontowany fotelik dziecięcy nie zapewnia bezpieczeństwa dziecka w przypadku kolizji.

Sprawdzić, czy pas bezpieczeństwa oraz zaczep pasa nie znajdują się pod fotelikiem, ponieważ w takiej sytuacji nie byłby on stabilny.

Należy zapiąć pasy bezpieczeństwa lub pasy fotelika dziecięcego, ograniczając maksymalnie luz względem ciała dziecka, nawet w przypadku krótkich przejazdów.

Montując fotelik dziecięcy za pomocą pasa bezpieczeństwa, należy opiąć fotelik pasem, tak aby mocno przytrzymywał go na siedzeniu. Jeżeli siedzenie pasażera jest regulowane, w razie konieczności przesunąć je do przodu.

Na tylnych siedzeniach zawsze pozostawiać dostateczną ilość miejsca między przednim siedzeniem a:

 •  fotelikiem dziecięcym w położeniu tyłem< do kierunku jazdy,
 •  stopami dziecka siedzącego w foteliku< przodem do kierunku jazdy.

W tym celu przesunąć do przodu przednie siedzenie i w razie potrzeby wyprostować oparcie.

Aby prawidłowo zainstalować fotelik przodem do kierunku jazdy, jego oparcie powinno znajdować się jak najbliżej oparcia siedzenia, a nawet stykać się z nim, jeżeli to możliwe.

Należy zdemontować zagłówek przed zamontowaniem fotelika dziecięcego z oparciem na miejscu pasażera.

Upewnić się, że zagłówek jest dobrze schowany lub przymocowany, aby w sytuacji nagłego hamowania nie stwarzał zagrożenia. Zamontować zagłówek zaraz po zdemontowaniu fotelika.

Przednie pasy bezpieczeństwa Przepisy dotyczące przewożenia dzieci na przednim siedzeniu pasażera różnią się w poszczególnych krajach. Należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju.

Należy wyłączyć czołową poduszkę powietrzną pasażera, montując fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pasażera.

W przeciwnym razie dziecko byłoby narażone na poważne obrażenia ciała lub śmierć w momencie napełnienia poduszki powietrznej.

Instalacja podstawki dla dziecka Część piersiowa pasa bezpieczeństwa powinna spoczywać na ramionach dziecka, nie dotykając szyi.

Należy upewnić się, że część brzuszna pasa bezpieczeństwa spoczywa na udach dziecka.

Zaleca się stosowanie podstawki na siedzeniu z oparciem wyposażonym w prowadnicę pasa na wysokości ramion.

Ze względów bezpieczeństwa należy pamiętać, aby nie zostawiać:

 •  dziecka/dzieci bez opieki w samochodzie,
 •  dziecka lub zwierzęcia w samochodzie na< słońcu, przy zamkniętych szybach,
 •  kluczy w zasięgu dzieci wewnątrz< samochodu.

Aby uniknąć przypadkowego otwarcia drzwi i tylnych szyb, należy włączyć zabezpieczenie przed otwarciem drzwi od wewnątrz.

Należy zwracać uwagę, by nie otwierać tylnych szyb bardziej niż o 1/3.

Aby chronić młodsze dzieci przed promieniami słonecznymi, należy wyposażyć szyby w boczne zasłony przyciemniające.

  Tabela podsumowująca możliwości zamontowania fotelików dziecięcych ISOFIX

  Zgodnie z ustawodawstwem europejskim w poniższej tabeli przedstawiono możliwości mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX na siedzeniach wyposażonych w mocowania ISOFIX. W ...

  Ręczne zabezpieczenie przed otwarciem drzwi od wewnątrz

  Mechaniczna blokada uniemożliwiająca otwarcie drzwi tylnych od wewnątrz. Czerwony przełącznik umieszczony jest z boku każdych drzwi tylnych. Jest on oznaczony etykie ...

  Categorie