Citroen C3 Aircross: Informacje ogólne

Układ został zaprojektowany tak, aby zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów (z wyjątkiem pasażera na tylnym środkowym siedzeniu) w razie silnego zderzenia. Poduszki powietrzne uzupełniają działanie pasów bezpieczeństwa wyposażonych w ogranicznik siły napięcia (z wyjątkiem pasażera na tylnym środkowym siedzeniu).

Podczas zderzenia elektroniczne czujniki wykrywają i analizują zderzenia czołowe oraz boczne w strefach wykrywania zderzenia:

  • W razie silnego zderzenia poduszki napełniają się natychmiast, zapewniając lepszą ochronę pasażerów pojazdu (z wyjątkiem pasażera na tylnym środkowym siedzeniu). Natychmiast po zderzeniu gaz zawarty w poduszce powietrznej ulatnia się, aby nie ograniczać widoczności i ułatwić ewentualne wyjście pasażerów.
  • W razie niewielkiego zderzenia, uderzenia w tylną część lub w pewnych warunkach podczas dachowania poduszki mogą nie zadziałać. Jedynym zabezpieczeniem w takich sytuacjach są pasy bezpieczeństwa.

Poduszki powietrzne działają tylko przy włączonym zapłonie. Poduszki powietrzne napełniają się tylko raz. W przypadku kolejnego zderzenia (w trakcie tego samego lub innego wypadku) poduszka powietrzna nie zadziała.

Strefy wykrywania zderzenia

Strefy wykrywania zderzenia


  1. Strefa uderzenia czołowego.
  2. Strefa uderzenia bocznego.

Napełnieniu poduszki powietrznej towarzyszy wydostawanie się dymu oraz odgłos odpalenia ładunku pirotechnicznego wbudowanego w układ. Dym jest nieszkodliwy, ale może być drażniący dla osób uczulonych. Dźwięk wybuchu towarzyszący napełnieniu poduszki powietrznej (ew. poduszek) może na krótki czas osłabić słuch.

    Czołowe poduszki powietrzne

    W razie silnego czołowego zderzenia układ chroni kierowcę i pasażera na przednim siedzeniu, ograniczając niebezpieczeństwo uszkodzenia głowy i klatki piersiowej. Po ...

    Categorie